Co je talent management a proč ho ve firmě využívat? - Talent Kompas

Co je talent management a proč ho ve firmě využívat?

Vybuduj bezkonkureční tým a pozvedni výkonnost své firmy. Klíč spočívá v porozumění. Čím dříve pochopíš, v čem jsou tví kolegové a zaměstnanci výjimeční, tím dříve dosáhnete společných firemních cílů. Staň se ve své společnosti průkopníkem strategie, která se nazývá talent management a nahlédni s námi do jejích principů.

Talent management má za úkol talenty nejen zmapovat, ale také zajistit jejich rozvoj v rámci firmy tak, aby byla schopná dosáhnout svých nastavených cílů a vizí.

Co je to talent management? 

Talent management, neboli řízení talentů je jednou z HR strategií, která umožňuje firmám nalézat, rozpoznat, vzdělávat, rozvíjet a udržet si své klíčové zaměstnance. Tímto klíčovým nebo také talentovaným zaměstnancem se pak rozumí ten, kdo zásadně přispívá k úspěchu organizace, nebo je pro ni z nějakého důvodu nepostradatelný. Procesy talent managementu se napříč firmami různí a odvíjí se od jejich způsobů, jak k vytipování talentovaných lidí přistupují. Možná bys chtěl nyní namítnout, že pro organizaci jsou důležití přece všichni její lidé a máš v mnoha ohledech pravdu. Přesto ale v každé firmě najdeme ty, kteří hrají v její kultuře a hierarchii ústřední roli a kteří jsou pro ni z různých hledisek nezbytní. Každá společnost má pak pro výběr do takzvaného poolu talentů individuální a často velmi odlišná kritéria. 

Koho lze ve firmě typicky považovat za talent? 

Zpravidla se jedná o vedoucí pracovníky, případně jejich zástupce a nástupnickou generaci. Dále jsou to specialisté a odborníci, kterých je na trhu nedostatek a nelze je tak snadno nahradit. K nim pak řadíme také zaměstnance disponující specifickými schopnostmi nebo vlastnostmi, které jsou zásadní pro konkurenceschopnost, vztahy v organizaci a úspěch firmy. 

Na čem staví talent management?

Talent management stojí na paradigmatu diverzity. Vychází z myšlenky, že různí lidé přinášejí na pracoviště různé kvality, díky čemuž dosahují lepších výsledků nežli skupina podobně smýšlejících jedinců. Firmy by se proto měly zaměřit na to, jaké kompetence potřebují mít ve svém týmu zastoupené a obsáhnout je tím, že budou propojovat různorodé zaměstnance. Aby však různorodost nepřinesla chaos, je zapotřebí se postarat, aby všechny spojovaly společné hodnoty a vize, s nimiž se budou ztotožňovat. Přečti si, jak sestavit talentový tým díky diverzitě.

Nejúspěšnější firmy ze Silicon Valley zastávají názor, že pracovní kolektiv není ani parta kamarádů, ačkoliv v něm můžou panovat přátelské vazby, ani rodina, ačkoliv i své kolegy můžeš mít rád. Ve skutečnosti ho považují za sportovní tým, který by měl přijímat hráče, s nimiž bude schopný hrát extraligu. Jak je ale vybrat? Mapováním talentů, díky čemuž dokážeš nejen odhalit potenciál svých zaměstnanců a jejich silné stránky, ale také individuální potřeby v otázkách jejich osobního rozvoje, kariérního růstu a motivace.

„Žádný člověk není univerzální robot, který zvládne úplně všechno.”

Proč zavést do firmy talent management? 

Aby firma prosperovala. Talent management pomůže tvé organizaci najít ty nejschopnější a nejvíce motivované lidi, díky čemuž se zrychlí vaše inovace a výkonnost. Zároveň s tím se zvýší konkurenceschopnost, což se promítne také do prodejních výsledků. Zapomenout ale nemůžeme ani na úsporu nákladů, protože díky talent managementu bude firma fungovat efektivněji. V neposlední řadě se ve vašich firemních vztazích vybuduje větší respekt, jelikož zaměstnanci si budou vědomi předností nejen svých, ale i ostatních a nebudou mít proto potřebu si vzájemně předhazovat své chyby. Talent management se tak zásadně podílí i na udržování skvělé interní atmosféry a loajality zaměstnanců. 

Pokud se tvé společnosti podaří sladit talenty lidí s náplní práce jednotlivých pozic, pak z toho budeš jako zaměstnavatel nebo nadřízený vyloženě benefitovat. Podpoříš tím vnitřní motivaci zaměstnanců k výjimečným výkonům. Přispěješ k tomu, aby na pracovišti panovala atmosféra spolupráce založená na zdravých lidských hodnotách. Povzbudíš jedinečnost a seberealizaci svých lidí tak, že každý bude dělat, co ho baví a v čem je dobrý. Budeš rozvíjet silné stránky zaměstnanců, díky čemuž lehce zvládnou nadstandardní výkon. Jan Mühlfeit v knize Pozitivní leader uvádí, že spokojení zaměstnanci dosahují o 31 % vyšší úrovně produktivity, o 37 % vyšší úrovně prodejů a pozor, až 3x vyšší úrovně kreativity. A to už stojí za to! 

„Permanentka do posilovny už dávno není dostačujícím benefitem. Proměň svou firmu díky talent managementu na prostor pro seberealizaci, kde se zaměstnanci budou cítit dobře a jejich práce bude dávat smysl.”

Pro koho je talent management vhodný? 

Jeho procesy by měly aplikovat organizace, které chtějí využít potenciál svůj a svých týmů na maximum, zvýšit produktivitu, dynamiku a úroveň inovace. Důležité však je zmínit, že talent management bude fungovat pouze v případě, kdy má firma jasno ve své strategii, je pro-zaměstnanecky orientovaná a má nastavenou určitou firemní kulturu. Ta se podle knihy Kmenové vůdcovství od Dava Logana, Johna Kinga a Halee Fisher-Wrightové dělí do pěti stupňů: 

  • Život stojí za prd.

V této fázi se lidé dávají dohromady jen proto, aby přežili. 

  • Můj život stojí za prd.

Firemní kultura, v níž zaměstnanci mají pocit, že jejich šéfové nestojí za nic, oni sami mají mizernou výplatu a chodí do práce jen proto, že musí.

  • Já jsem skvělý a ty ne.

Tato kultura stojí na soupeření a porovnávání se, kdy nadřízení mají potřebu cítit se jako ti nejlepší. Tento přístup se často objevuje například v akademické sféře či medicíně. 

  • My jsme skvělí a oni ne. 

Teprve v této kultuře se začíná vytvářet kolektivismus a zaměstnanci přemýšlí více než v rovině já v rovině my. Na této úrovni se již dá budovat týmový duch, který vychází z představy: náš tým je v porovnání s konkurencí úžasný a lze tedy aplikovat talent management. Tato rivalita, někdy i v podobě nevinného hecování, však stále vytváří bariéry pro uznání výjimečnosti i jiných kolegů.

  • Život je skvělý. 

Pátá úroveň pak představuje kulturu, v níž se firmy snaží o nesobeckou inovaci pro všechny bez ohledu na konkurenci. Tato fáze je podle autorů knihy dočasná. Vstoupit do ní mohou pouze firmy na čtvrté úrovni například s unikátním projektem. 

Možnost implementovat talent management do interních procesů proto nezávisí na sektoru podnikání, ale na úrovni firemní kultury. Podle zakladatelky TALENT KOMPAS a specialistky na talent management Lenky Mazalové se většina českých firem nachází na druhém a třetím levelu. Nejlépe jsou na tom podle jejích zkušeností technologické firmy. 

„IT oblast lze považovat za průkopníka talent managementu. Je to z důvodu, že v IT panuje největší konkurence a tlak na vývoj a inovace, s čímž může tato strategie pomoci.”

Přečti si o firemní kultuře a talent managementu více a sáhni například po již zmíněné knize Pozitivní leader od Jana Mühlfeita nebo Lídři jedí poslední od Simona Sineka. Užitečné informace pak najdeš i v našich dalších článcích na blogu

Přemýšlíš nyní, jak ve firmě začít s talent managementem pracovat? Identifikuj talenty svých zaměstnanců a naber nové, které vám ve firmě schází. S tím vším a dalšími kroky ti pomohou nástroje TALENT KOMPAS. Odhal, jak můžeš naplnit potenciál svého týmu a dovést vás ke společnému úspěchu. 

Žádný člověk není univerzální robot, který zvládne úplně všechno.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Osobní rozvoj není jen o čtení knih. Dnešní technologie nám nabízí spoustu možností, jak se posouvat dál – a jednou z těchto možností jsou mobilní aplikace. V tomto článku ti představíme několik šikovných pomocníků, které můžeš mít stále po ruce a které ti pomůžou nejen s plánováním, ale i s budováním nových návyků nebo péčí o duševní zdraví. Vyber si tu, která ti sedne nejlépe a začni se posouvat vpřed.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Zabal letos svým blízkým dárek, který jim přinese víc než chvilkové potěšení. Nejkrásnější dárky jsou totiž ty, které inspirují a otevírají nové možnosti. Mrkni na naše tipy a překvap svou drahou polovičku, rodiče, sourozence nebo kamarády něčím, co skutečně má smysl. Dárkem, který jim pomůže splnit si své životní sny a cíle.
Dříve se wellbeing v práci bral jen jako bonus, ale pandemie (a nejen ta) ukázala, že je ve skutečnosti nezbytnou součást úspěšného podnikání. Duševní a fyzické zdraví zaměstnanců není jen jejich osobní záležitostí, ale úzce souvisí s celkovým výkonem a fungováním organizace. Duševní a fyzická kondice se přímo projevuje na kvalitě odvedené práce, a je proto úkolem managementu starat se, aby tyto zdroje výkonnosti člověka byly udržovány v rovnováze.

Zásoby pro rozvoj na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktuj nás a rádi ti připravíme nabídku podle tvých požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.