Sestav si talentový tým díky diverzitě na pracovišti - Talent Kompas

Sestav si talentový tým díky diverzitě na pracovišti

Představ si svůj pracovní kolektiv jako sportovní tým. Myslíš, že byste byli schopni hrát extraligu? Konkurenceschopné a výkonné mužstvo tvoří hráči, kteří do něj přinášejí různé kvality. Těžko byste totiž s týmem prvotřídních obránců porazili pražskou Slavii, když by vám chyběli talentovaní útočníci. A přesně v tom spočívá i kouzlo talent managementu. Zajímá tě, jak s osobnostní diverzitou na pracovišti pracovat? Čti dál a my ti zároveň s tím prozradíme, jak ten správný talentový tým sestavit.

Nejlepší spolupráce nejsou ty, kde je vše snadné, ale kde k sobě obě strany našly cestu, úctu a pochopení.

Vše má své ALE

Propojit lidi s podobnými povahami se ti může zdát zpočátku jako skvělý nápad. Přece jenom tím v týmu eliminuješ konflikty, sjednotíš vaše postoje a názory a stmelíš kolektiv. Jenže pak přichází jedno velké ALE. Pojďme si ho ukázat na příkladu z praxe

Petr je manažer orientovaný na byznys. Ví, kam chce dojít, ale jeho plány jsou až příliš ambiciózní. Projektová manažerka Jana to umí s klienty, ale občas slíbí něco, na co její tým nemá kapacitu. Patrik se stará o marketing. Orientuje se striktně na čísla a hůře se mu pracuje s empatií a intuicí. Ondra pak zastává pozici kreativce. Baví ho tvořit, srší inovativními nápady, ale čísla ho neberou.

Určitě si dovedeš představit, že mezi těmito čtyřmi to občas pěkně zajiskří. Petr představí zbytku své plány a očekává, že se na 100 % podaří je naplnit. Ondra neřeší, zdali jsou Petrovy plány reálné, vidí totiž jen super kampaně, které z nich vytvoří. Patrik se ho však snaží krotit svými prognózami. A Jana? Ta se vloží mezi živelnou debatu a ptá se Petra, zdali s klientem řešil, že reklama v rádiu nemá v tomhle případě smysl. Petr kroutí hlavou a tváří se dotčeně. To přece není naše starost, když to klient chce a platí.

Všiml sis toho? 

Ta nejlepší řešení přichází s různorodými názory. Právě rozdíly představují to, co podporuje tvoji produktivitu, nutí tě kreativně přemýšlet a umožňuje ti nacházet řešení, na která bys se skupinou podobně smýšlejících lidí ve vašem zaběhnutém klidu nikdy nepřišel. 

Obsadit tým je jako vybrat herce do rolí. Důležitá je motivace každého z členů a odpovědi na otázky: Kdy jsou nejkreativnější, jak zvládají konflikty a za jakým podmínek odvádějí tu nejlepší práci.

Keit Yamashita

Co je to diverzita a co do týmu přináší? 

Diverzita se stala populárním tématem, o kterém ale bohužel více firem stále jen mluví, než aby ho uvádělido praxe. Jedná se o styl vedení lidí a organizací, který je založený na hlubším pozorumění druhých a na respektování jejich odlišností.

Diverzita

  • postrádá diskriminaci,
  • odstraňuje předsudky vyplývající z pohlaví, věku a dalších faktorů
  • a umožňuje zaměstnancům cítit se důležitě a přínosně.

Podle společnosti Deloitte mají firmy s různorodými personami v týmu až 2,3x vyšší rozpočet na zaměstnance a až o 30 % vyšší výkonnost. Heterogenní skupiny také dosahují lepších výsledků v oblasti inovací a rozhodovacích schopností.

Jednoduše řečeno, pokud se lidé v týmu navzájem respektují, sdílí podobné hodnoty a souzní s firemní vizí, dokáží díky svým odlišným povahám, kompetencím, ale i talentům vyřešit prakticky jakýkoliv úkol. Zároveň s tím pokryjí potřeby zaměstnavatele nesrovnatelně lépe než skupina navzájem si podobných jedinců. A to i za cenu, že rozdílnost občas rozdmýchá konflikty.

Jak by měl s osobnostní diverzitou pracovat leader?

Každý z nás potřebuje pro naplnění svého potenciálu jiný přístup, jiné podmínky a i jiný způsob vedení. Jak řekl Albert Einstein: „Pokud budeš soudit rybu jen podle její schopnosti létat, pak budeš celý život věřit, že je hloupá.“ Základem úspěšného leadershipu je proto vytvořit takové podmínky, ve kterých každý může naplňovat svůj individuální potenciál

Rozmanitost sama o sobě však není předpokladem k úspěchu. V každodenní realitě totiž přináší mnoho třecích ploch, a proto je potřeba, aby se povahy jednotlivých členů smysluplně doplňovaly. Jako leader bys tudíž při sestavování týmu měl mít na paměti hlavně váš společný cíl a to, co je pro vás jako tým důležité. Od tebe jako od leadera se pak vyžaduje vytvořit prostor pro

  • sdílení,
  • propojení hodnot jednotlivých členů
  • a pro naplňování společné vize.

Tento prostor musíš udržovat a chránit. Občas budeš muset udělat těžká rozhodnutí nebo se s někým z týmu rozloučit. Vše ale stojí na tvé schopnosti balancovat mezi tím, kde již jste a co je pohodlné a tím, kam se můžete dostat, pokud začnete využívat týmový potenciál.

Jak souvisí osobnostní diverzita s hodnotami? 

Hodnoty tvoří identitu vaší firmy a jsou hnacím motorem při snaze dojít k vašemu společnému cíli. Představují základní stavební kameny firemní kultury, která usměrňuje všechny vaše aktivity, rozhodovací procesy i pravidla.

Pokud ve firmě vyznáváte stejné hodnoty a umíte je žít, každý člověk v týmu se bude umět rozhodnout způsobem, který bude pro danou situaci tím nejlepším. Díky tomu bude firma dynamicky růst a uchovávat si přitom svou identickou firemní kulturu. Dobře nastavený firemní cíl spojí i ty, kteří by si za jiných okolností nerozuměli. Zásadní podmínka však zní: Každý člen o vašem poslání musí vědět a souznit s ním.

Leader se musí naučit koukat na rozdílné zaměstnance ne jako na problém, který je potřeba řešit, ale jako na někoho, komu je třeba porozumět.

Často záleží jen na úhlu pohledu:

  • Zkušení lidé rozumí dokonale postupu, ale nemají čerstvou perspektivu.
  • Nezkušení potřebují péči, ale mohou přinést nové nápady.
  • Pomalejší kolegové mohou mít skvělý cit pro detail.
  • Energičtí zase mohou pro velký zápal přehlédnout důležité věci.

Nic netrvá věčně

I tým sestavený z různých osobností má tendenci se časem naladit na stejnou vlnu na úkor kreativity. I ti, kteří zažili velký úspěch, mohou postupně usnout na vavřínech a přestat vkládat do své práce tolik úsilí a inovace. S tím přichází opět na scénu leader, který by měl do týmu přivolat čerstvý vítr v podobě tzv. trablemakers. Kvalitní týmová spolupráce stojí na principu zpochybňování a vznášení námitek. Tím se mezi členy udržuje potřebná dynamika, kterou leader ale musí zvládnout usměrňovat a vzniklé konflikty řešit. 

Získej KOMPAS, který ti s tím pomůže

Aby se ti povedlo zavést ve firmě integritu, je potřeba mít správně nastavené firemní hodnoty a vaši kulturu. Víme, že se to na první dobrou může zdát jako nelehká výzva, ale věř nám, stojí za to. Efektivita diverzity se totiž neprojeví jen ve firemních ekonomických výsledcích, ale promítnete se i ve spokojenosti a loajalitě tvých zaměstnanců. Vydej se na cestu osobnostní diverzity s námi, přečti si více o zavedení talent managamentu do firmy a podívej se, jak ti může TALENT KOMPAS pomoci.

Když dáváš důraz na to, co vás v organizaci spojuje, namísto toho co vás rozděluje, dokážeš najít zdravý balanc.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Hledáš způsob, jak svou kariéru a koučinkovou praxi posunout na hlavní kolej? Pak je tento článek pro tebe. Mezi naše partnery se řadí koučové, lektoři a konzultanti, jejichž cílem je stát se koučem na volné noze na plný úvazek. Často však nevědí, jak rozjet svou podnikatelskou činnost naplno kvůli svému dalšímu zaměstnání a koučinku se věnují pouze příležitostně po večerech. Nejčastějším problémem, na který narážíme, je fakt, že tito lidé sice milují to, co dělají a v rozvíjení druhých jsou opravdu dobří, nicméně neumí své dovednosti a talenty správně prodat. V tomto článku si ukážeme, jak v takové situaci pomůže TALENT KOMPAS.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Práce v sociální sféře a v managementu neziskových organizací provází Marii celý život. Prošla si pracovní cestu, na které působila jako sociální pracovnice například v domově pro seniory nebo v azylovém domě a dostala se i k vedení několika neziskovek. Nyní spojila všechny své zkušenosti, dovednosti i talenty a vydala se na dráhu koučky, terapeutky a průvodkyně osobním rozvojem.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.