Když jsou totiž zaměstnanci v pohodě, jsou nejen produktivnější, ale také inovativnější a loajálnější. Až 92 % zaměstnanců navíc považuje work-life balance za nejdůležitější faktor při zvažování zaměstnání. Firmy se tak naučily, že bez zdravých a spokojených lidí se jejich byznys neobejde.
Dobré duševní zdraví nejen zvyšuje pracovní výkon, ale také zlepšuje schopnost týmu zvládat stres a reagovat na změny. Ostatně Richard Branson řekl: „Pečujte o své zaměstnance, oni se pak postarají o vaše zákazníky.”
Co je to wellbeing
Wellbeing představuje harmonii mezi různými oblastmi našeho života, které nám umožňují žít plnohodnotně a spokojeně. Mezi pilíře wellbeingu se řadí fyzické a duševní zdraví, mezilidské vztahy, smysl a naplnění, kariérní růst a rozvoj a finanční stabilita
Fyzické zdraví
K fyzickému zdraví přispívá zdravé stravování, možnost pohybu, ergonomické pracovní podmínky, zdravé pracovní prostředí a zaměření se na prevenci nemocí a podpora zdravého životního stylu.
Duševní zdraví
Jedná se o podporu mentálního zdraví prostřednictvím přístupu ke službám jako je psychologická pomoc, programy na zvládání stresu, úzkostí a životních situací, podpora work-life balance, ale také vytvoření prostředí, které je inkluzivní a podporuje respekt a empatii. Že by firmy neměly na duševní zdraví svých lidí zapomínat ukazuje průzkum Cigna 360 Well-Being Survey, podle kterého až 70 % zúčastněných považuje podporu duševního zdraví na pracovišti za zcela klíčovou.
Mezilidské vztahy
K budování dobrých mezilidských vztahů napomáhají týmové aktivity a společné zážitky, které podporují sounáležitost a soudržnost, dále spolupráce a podpora v týmu, dobré vztahy s kolegy, otevřená komunikace a pocit sounáležitosti mezi zaměstnanci. Ale také společné hodnoty a pocit, že práce přispívá k vyššímu cíli, který je pro všechny smysluplný.
Smysl a naplnění
Lidé mají potřebu pochopit poslání a cíl organizace, aby si mohli říct, zdali se shodují s jejich osobními hodnotami a cíli. Podle průzkumu má tento pocit jen 35 % respondentů i přesto, že 55 % testovaných uvedlo, že ve své práci cítí smysl a naplnění.
Kariérní růst a rozvoj
Aby firmy podpořili tento pilíř, měly by svým týmům nabídnout možnost vzdělávat se a absolvovat odborná školení, což považuje za důležitý faktor pro wellbeing hned 60 % lidí. Dále by měly zajistit pravidelný mentoring a koučink a také možnost kariérního postupu, k čemuž nemá dostatečné příležitosti až 35 % respondentů.
V neposlední řadě by se firmy měly soustředit na to, aby jejich zaměstnanci při své práci mohli uplatňovat své silné stránky a talenty a dosahovat tak osobních i profesních cílů.
Finanční stabilita
Velice podstatnou roli hraje finanční stabilita, kterou si mohou zaměstnanci vybudovat díky spravedlivé odměně za jejich práci, možnosti finančního plánování a především pak podpoře v případě finančních obtíž, jelikož 65 % z nich má obavy o svou finanční budoucnost kvůli rostoucím životním nákladům. Firmy by proto měly nabídnout přístup k flexibilním pracovním benefitům a také dostupné finanční poradenství.
Wellbeing v době krize: Pandemická krize
Pandemia donutila mnoho firem rychle se přizpůsobit a přijmout opatření na ochranu zdraví a psychické pohody zaměstnanců. Tyto změny zahrnovaly například:
- Přechod na práci z domova
- Zavedení testování a trasování kontaktů
- Programy pro nouzovou lékařskou dovolenou
- Podpora v oblasti péče o děti a seniory
Firmy, které rychle reagovaly, zjistily, že tyto investice nejen chrání jejich lidi, ale také pomáhají udržet provoz a stabilitu organizace.
Proč wellbeing na pracovišti funguje?
Studie ukazují, že firmy, které prioritizují wellbeing, vykazují vyšší míru angažovanosti zaměstnanců. Zaměstnanci cítí, že na jejich zdraví a štěstí záleží, což se projevuje v jejich motivaci a loajalitě. Jak konkrétně wellbeing podporuje firemní výkon?
- Vyšší produktivita – Zaměstnanci mají více energie a jsou schopni podávat lepší výkony.
- Nižší fluktuace – Spokojení zaměstnanci méně často hledají nové pracovní příležitosti.
- Inovace – Společnosti, které se starají o wellbeing svých lidí, často nacházejí nové cesty, jak zlepšit pracovní prostředí i výkonnost týmů.
Jak začlenit wellbeing do pracovního prostředí?
Wellbeing by měl být nedílnou součástí firemní kultury a pracovních procesů. Tady jsou tři úrovně, na kterých můžeš začít:
- Individuální: Každý zaměstnanec má své vlastní potřeby. Umožni lidem ve tvém týmu nastavit si své hranice a podporuj jejich potřeby v oblasti fyzického a duševního zdraví.
- Týmová: Vytvoř prostředí, kde tým vzájemně respektuje potřeby druhých a podporuje wellbeing každého člena. Tím se zlepší týmová dynamika a výkon.
- Organizační: Vedoucí pracovníci by měli nejen podporovat wellbeing, ale aktivně ho prosazovat v celé firmě. Je důležité, aby wellbeing byl na stejné úrovni jako ostatní faktory ovlivňující úspěch firmy.
Technologie jako pomocník pro wellbeing
Technologie může být skvělým nástrojem pro zlepšení wellbeing na pracovišti. Společnosti jako Daimler AG například zavedly funkci automatického mazání e-mailů během dovolené, což pomáhá zaměstnancům skutečně si odpočinout a obnovit energii. Další organizace, jako například Starbucks, nabízejí flexibilní pracovní plány a možnost přesunu na jinou pobočku v případě dlouhé dojížďky, což zlepšuje životní rovnováhu pracovníků.
Proč by měla vaše firma investovat do wellbeingu?
Organizace, které do svého pracovního prostředí integrují wellbeing, mají konkurenční výhodu. Zdraví a spokojení zaměstnanci přinášejí dlouhodobý úspěch. Pokud chceš mít tým, který nejenže podává výkony, ale také inovuje a přispívá k růstu firmy, zaměř se na pohodu svých kolegů.
Chceš zjistit, jak zavést wellbeing do své firmy? Napiš nám a my ti ukážeme, jak na to.