Je však naivní si myslet, že když budeme tvrdě a pokorně dřít, tak si našich úspěchů někdo všimne a dočkáme se spravedlivého ocenění. V práci, v partnerském vztahu, ale i v každodenním životě je naopak potřeba se naučit své talenty prodat. A my ti dnes ve spolupráci s naším partnerem Mindset Mentors poradíme, jak na to.
Tvoje práce za tebe nemluví. Musíš za ni mluvit sám
Jako první si pojďme říct, proč je pro nás lidi tak těžké se navzájem chválit? Jak jsme již zmínili, svůj podíl na tom má minulý režim a náš školský systém, ve kterém se na nás pohlíží jako na sobě rovné jedince, kteří mohou být měřeni stejným metrem. Nejen kvůli tomu pak máme tendence koukat a hodnotit ostatní spíše zvenčí, než se soustředit na to, co je uvnitř každého z nás. Důvodem však může být i kritický hlas v našich hlavách, který se čas od času ozve, aby v nás vyvolal pocit, že nejsme dost dobří a nic si nezasloužíme.
Pokud však chceš mít úspěšnou kariéru nebo žít naplněný život, nemůžeš doufat, že tvé okolí čte z křišťálové koule. Musíš si své dovednosti umět přiznat, správně je komunikovat a díky tomu je i ostatním odprezentovat.
Komunikace jako cesta ke zdravému sebevědomí
Právě komunikací se zabývá společnost Mindset Mentors, která pomáhá řešit komunikační překážky a nastavovat konstruktivní a cílevědomý mindset. Jak sami říkají, jejich posláním je budovat úspěšné a sebevědomé jedince, týmy i firmy.
Mindset Mentors vytváří pro firmy učící cesty, připravují workshopy na leadership, komunikační bloky nebo emoce a také nabízí jazykový mentoring. Nejčastější témata, které se svými klienty řeší, jsou emoce v komunikaci a empatická a respektující komunikace. V té se mimo jiných dotýkají i způsobů, jak se vzájemně oceňovat.
„Nemluv o tom, co všechno jsi dokázal, v čem jsi skvělý a proč jsi lepší než ostatní, ale spíš o tom, co tě baví. Popiš svému okolí, jak se u toho cítíš, proč je to pro tebe zajímavé a buď co nejkonkrétnější. Vysvětli, co jsi v dané situaci zažil, co ses naučil a kde a jak se tam projevil tvůj talent.“
Šimon Steffal z Mindset Mentors
Prodej se
Prezentace tvých talentů ti pomůže na pracovním pohovoru, při snaze získat nové místo ve tvé současné firmě, ale i třeba při budování vzájemného respektu a pochopení s druhými. Sestavili jsme proto pět základních bodů, které ti ukáží, jak můžeš své silné stránky do světa prodat.
- Poznej své talenty a přijmi je
Než vyrazíš na trh, musíš nejprve zjistit, co prodáváš a uvěřit tomu, že to stojí za to. Odhal své talenty s Testem talentů TALENT KOMPAS. Díky spolupráci s Mindset Mentors můžeš navíc využít při objednávce promokód „MINDMEN10“ a získat tak plnou verzi testu s 10 % slevou.
Výsledky ti dají nahlédnout do tvého potenciálu a představí ti tvou klíčovou první pětku talentů, ve kterých vynikáš. Na tobě pak je si dovolit tyto silné stránky mít a přesvědčit sám sebe, v čem jsi dobrý. Často se totiž setkáváme s tím, že lidé si nedovolí přijmout svou hodnotu.
- Urči si, kde dává smysl o svých talentech mluvit
Zamysli se nad tím, jestli ostatní znají tvé talenty a umí ti dávat příležitosti, kde je můžeš využívat. Doporučujeme, aby sis napsal seznam 5 až 10 lidí, se kterými se nejčastěji potkáváš. Poté se zkus podívat na to, jak moc si myslíš, že znají tvé skutečné talenty.
Často se totiž stává, že si lidé myslí, že ví, jaké jsou tvé talenty, protože vnímají, že jsi v něčem dobrý. To ale ještě neznamená, že se jedná o tvůj přirozený dar. Je proto dobré začít okolí informovat o tom, co chceš dělat, co ti přirozeně jde, co tě baví a co jsou tvé silné stránky.
Například jsi mohl u vás ve firmě začínat jako mladý nováček a snažil ses všem zavděčit. Proto jsi možná začal dělat i práci, která tě třeba tolik nebavila, ale časem ses v ní stal skvělým. Nyní je už však potřeba ukázat, co doopravdy chceš dělat, v čem jsi nebo můžeš být excelentní. Proto se neboj začít komunikovat své talenty ostatním a vymanit se z podobné škatulky.
- Odpověz si na otázku, proč chceš své talenty prezentovat
Vždy je důležité znát důvod svých činů, abys ho případně mohl objasnit i ostatním. Popřemýšlej proto také nad tím, co ti komunikace tvých talentů přinese a co se asi stane, když se o nich různé osoby dozvědí. Přidají ti další úkoly nebo tě naopak začnou vidět v novém světle? Odpovědí zjistíš, zdali je to vlastně něco, co vůbec chceš podniknout.
- Komunikuj nehodnotícím způsobem
Nyní už znáš své talenty i komu a proč je chceš prozradit. Nastává proto chvíle, kdy se musíš naučit jak. Takzvaný nehodnotící způsob komunikace spočívá v tom, že neříkáš, v čem jsi nejlepší, ale mluvíš o tom, co v tobě vyvolává nadšení a jak v těchto činnostech své talenty uplatňuješ. Vždy je také dobré vše podložit konkrétními příklady.
Vyšla ti například jako jeden z tvých klíčových talentů empatie? Pak na pohovoru namísto obyčejného: „Jsem empatický,“ raději řekni: „V předchozím zaměstnání mi kolegové říkali, že si na mě cení hlavně empatie. Díky ní se dokážu přirozeně vcítit do druhých a do jejich potřeb a dobře se jim se mnou proto spolupracuje.“
Vnímáš ten rozdíl?
- Udělej první krok. A pak i ten druhý a třetí
Nikdo z nás není úplnou obětí osudu. Všichni máme možnost se formovat, učit se a posouvat se. Dej proto sbohem tvrzením jako: „Když já jsem prostě takový, já se neumím prodat.“ A uvědom si, že můžeš. I prodávání talentů je dovednost, kterou si dokážeš osvojit pomocí tréninku a sbírání zpětné vazby. Stačí jen chtít a nebát se vykročit.
Pár rad na závěr
Změň svůj názor na sebe propagaci. Tvůj nadřízený nemá šanci si všimnout každého dobrého nápadu, se kterým si kdy přišel. Když ho budeš o svém úspěchu informovat, neznamená to, že se chceš vychloubat, ale že ho udržuješ v obraze.
Udělej si oporu ve svých přátelích, spolupracovnících i partnerovi či partnerce a chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se chovali oni k tobě. Měj radost z jejich úspěchů a dej jim to najevo. Zlepší to nejen atmosféru v týmu nebo u vás doma, ale i oni pak rádi udělají něco pro tebe.
Na nic nečekej a nic nepředpokládej. Nedomnívej se, že si ostatní budou pamatovat, co si zvládl nebo předvídat, kam tím míříš. Sám jim ukaž, o co máš zájem, protože kdo chvíli stál, nyní stojí opodál.
Někdy se jen tak zastav a uvědom si, že jsi výjimečný – to je přece úžasné. Stejně jako ty. 🙂 Klidně si i nahlas řekni: „Věřím, že i já dokážu víc!“ Protože my věříme, že ano. Víš, kdo jsi a teď je to už jen o tom si začít dostatečně věřit tak, abys dokázal zvládnou všechny své výzvy a plnil si své cíle.
Podpoř své zdravé sebevědomí a vrhni se do zlepšování svých komunikačních schopností s Mindset Mentors. Podívej se na nabídku jejich workshopů pro veřejnost nebo zkus navrhnout zapojení jejich služeb u vás ve firmě.