Vítej ve světě, ve kterém se zvířata chtějí vzdělávat a naučit se dovednosti potřebné pro život v moderním světě. Společně proto založili školu, jejíž osnova se skládala z výuky běžných praktických činností, jako běh, šplh, plavání a létání. Stejně jako lidé i zvířata začala navštěvovat hodiny všech předmětů a učit se dle nastaveného plánu. Po prvních pár týdnech kačer zcela dominoval v plavání, zatímco v létání byl pouze průměrným a běhat neuměl téměř vůbec. Aby dosáhl v pololetí lepších výsledků, trénoval poctivě běh, čímž si zničil plovací blány a musel skončit i se svou slibnou kariérou plavce. Králík byl zase nejlepším běžcem na škole, ale zhroutil se kvůli stresu z plavání a létání. Veverka sice uměla parádně šplhat, nebyla však schopná se naučit ani létat, ani plavat, kvůli čemuž propadla. Studentem s nejlepšími výsledky se tak na konci roku stal průměrný úhoř, který v ničem nevynikal, ale dokázal jako jediný trochu šplhat, plavat, běhat i létat.
Pozoruhodná paralela, že ano? Jen si zkus vzpomenout na svá školní léta. Které předměty ti tehdy opravdu nešly a jak na to reagovali učitelé a rodiče? Pravděpodobně chtěli, aby ses právě těmto předmětům více věnoval. Jako děti totiž trávíme většinu času studiem něčeho, co nám nejde, čímž si pěstujeme odpor nejen k vybraným předmětům, ale i k celému vzdělávání. Následkem toho pak často bývá fakt, že se zhoršíme i v předmětech, ve kterých jsme předtím vynikali. Ve snaze uspět ve všem, zabijeme svůj potenciál a postupně zcela zapomeneme na své silné stránky. Čím víc se pak soustředíme na své nedostatky, tím víc trpí naše sebedůvěra a ztrácíme motivace v něčem opravdu vynikat.
Jak se prokletí zbavit?
Na kletbu průměrnosti existuje účinné zaklínadlo, kterému říkáme rozvoj silných stránek. To jsou tvé vysoce rozvinuté a trénované schopnosti, při jejichž používání máš dobrý pocit a připadá ti, že ti to jde tak nějak samo. Jako třeba králíkovi běh. Věnuj energii a čas rozvíjení toho, v čem máš předpoklad být dobrý, na místo nesmyslné snahy o průměrnost v tom, co není tvoje parketa. Zvyš své šance zazářit a poraž kletbu průměrnosti jednou pro vždy.
Přečti si také, jak začít s osobním rozvojem.
„Je důležité si své slabé stránky uvědomovat. Každý máme nějakou slabinu. Náš úspěch ale spočívá v tom, že se zaměříme na ty silné, namísto těch slabých.”
Any Cope a Andy Whitaker v knize Umění žít pozitivně
Proč rozvíjet své silné stránky?
Aby tě život zase bavil. Ve chvíli, kdy začneš uplatňovat své silné stránky, ožiješ. Práce ti bude dodávat energii a budeš mít pocit, že děláš něco smysluplného, díky čemuž budeš v dané činnosti úspěšný. Podle průzkumů zaměstnanci, kteří mají možnost uplatňovat v práci své talenty,
- chodí do práce rádi a mají o 12,5 % vyšší produktivitu.
- mají pozitivní vztahy s druhými.
- zacházejí lépe se zákazníky i kolegy.
- mají o 12 % vyšší skóre spokojenosti zákazníků.
- vyprávějí svému okolí, pro jak skvělou firmu pracují.
- každý den podávají nadprůměrné výkony a zažívají mnohem více pozitivních, kreativních a inovativních momentů. (Marcus Buckingham)
Chtěl by ses do osobního rozvoje vrhnout, ale nenapadá tě ani jedna tvá silná stránka? S tímhle prokletím ti rádi pomůžeme. Každý z nás má na něco talent, který k silným stránkám vede. Stačí jen mít po ruce ten správný TALENT KOMPAS. Odhal, v čem spočívá tvůj potenciál a ukaž sobě i světu, že DOKÁŽEŠ VÍC než být průměrný. Vykroč na cestu k sebepoznání s naším testem talentů a buduj společně s našimi certifikovaný průvodci svou sebehodnotu a sebevědomí. Nastal čas investovat do toho, co ti už teď jde.