Jak začít s osobním rozvojem aneb vytvoř si scénář vlastního pohřbu - Talent Kompas

Jak začít s osobním rozvojem aneb vytvoř si scénář vlastního pohřbu

Přemýšlel jsi někdy nad tím, jak bude vypadat tvůj pohřeb? Jak bys chtěl, aby tam o tobě lidé mluvili a co všechno z tvého života by tam mělo být zmíněno? Ať už to zní jakkoliv morbidně, scénář vlastní smrti funguje jako dobrá pomůcka pro start tvého osobního růstu. Začni s myšlenkou na konec a splň si po cestě k němu všechny své sny a cíle.

Vždy začni s myšlenkou na konec.

Osobní rozvoj se stal v posledních letech populárním slovním spojením, které čím dál tím častěji vídáme na obalech knih, v názvech podcastů i filmů a v příspěvcích na sociálních sítích. Zdá se ti to už jako otřepaná fráze a nevíš, co si pod tím vlastně představit? Pojďme si to společně shrnout.

Co znamená osobní rozvoj?

Osobní rozvoj je způsob, jak reagovat, myslet, jednat a přijímat věci kolem nás a jak měnit a posouvat naše vnímání světa. Jeho základní myšlenka spočívá v proaktivitě, tedy v pochopení, že spoustu věcí ve svém životě dokážeš ovlivnit a můžeš je změnit. Zatímco reaktivní lidé se smíří s osudem, proaktivní jedinci se soustředí na to, s čím mohou něco udělat a svůj vliv tak postupně zvětšují. Lépe si to představíš na reálném příběhu Katky.

Katka, matka samoživitelka po rodičovské dovolené skončila jako pokladní v supermarketu, ačkoliv měla vystudovanou vysokou školu. Tato práce ji sice příliš nebavila, ale namísto toho, aby se s ní smířila a řekla si, že tady už zřejmě stráví zbytek života, soustředila se na tu jedinou maličkost, která ji při práci naplňovala – komunikaci s lidmi. Začala se tak se svými zákazníky čím dál tím více bavit, díky čemuž se u její pokladny tvořily stále větší fronty. Lidé s ní rádi hovořili, čehož si všimli nejen kolegové, ale i nadřízení. Katka se díky svému proaktivnímu přístupu vypracovala postupně až na vedoucí regionální pobočky.

Každý z nás, včetně tebe byl nějak vychován a formován okolím (rodiči, školou a podobně). Každý máme proto svůj způsob myšlení, svou určitou mapu mysli, která nám pomáhá si vytvářet názory. V každodenním jednání vycházíme z našich vlastních zkušeností a často si myslíme, že se jedná o obecnou pravdu. Jelikož ale máme všichni tu svou, ta všeobecně platná vlastně neexistuje. Tyto mapy můžeme nazvat také jako přesvědčení, která tě mohou na tvé cestě za úspěchem podporovat, ale také podkopávat. Osobní růst tak spočívá také v zjištění toho, které z tvých přesvědčení ti slouží, které ne a jak je vlastně můžeš změnit.

Jak začít s osobním rozvojem?

Osobní rozvoj stojí na tvé schopnosti podívat se na svůj život v delším časovém horizontu. Zamysli se, kam chceš, aby tvůj život směřoval. Jaký máš sen nebo dlouhodobou vizi a proč jsou pro tebe tyto věci důležité? Kladením těchto otázek si snadněji určíš priority a pochopíš, kde se vidíš za 10, 20 ale třeba i 40 let. Nezapomeň, že nikdo z nás není nesmrtelný. A proto musíš nejen vědět, kam chceš dojít, ale také proč a kým se nakonec máš stát. V tom tkví smysl osobního rozvoje.

Zaměř se na hodnoty, které jsou pro tebe v životě důležité. Které z nich potřebuješ, aby si měl pocit naplněného života? Ve chvíli, kdy odhalíš odpověď na tuto otázku, poznáš také, co ti cesta, kterou se plánuješ vydat, na konci přinese. A zdali je to cesta, která ti tyto hodnoty vůbec dokáže naplnit.

Poté nastává čas zhodnotit aktuální stav sám sebe. Nech promluvit své zdravé sebevědomí a řekni si, jaké jsou tvé silné stránky, v čem spočívá tvůj talent a jaké dovednosti a kompetence musíš ještě rozvíjet, aby ses mohl stát tím, kým chceš. Sebepoznání se řadí mezi jedny z nejtěžších disciplín. Spoustě z nás totiž chybí potřebný nadhled a možná kolem sebe ani nemáš lidi, kteří by ti dokázali zdravý, objektivní a perspektivní názor předat. Naštěstí pro tebe máme řešení. Stejně jako ti na neznámé silnici pomůže navigace, tak ti i v hlubinách sebe sama házíme na pomoc (TALENT) KOMPAS.

Odhal tajemství osobního rozvoje a začni s tím nejsnadnějším krokem. Udělej si Test talentů TALENT KOMPAS a poznej sám sebe. Test tě nasměruje ve chvíli, kdy vůbec nevíš kudy kam a posune tě k sebeuvědomění.

Co budeš na pouti k osobnímu rozvoji dále potřebovat?

  • Akční plán, na kterém si rozvrhneš jednotlivé kroky k cíli. Bez něj se totiž můžeš celkem snadno ztratit a tvá vize může rychle sklouznout do iluze.
  • Disciplínu, která tě donutí nejen o věcech přemýšlet, ale také konat. Však to znáš, všechno jde, když se chce.
  • Odvahu, protože budeš muset občas vystoupit ze své komfortní zóny a to nikdy není jednoduché.

My v TALENT KOMPAS ale věříme, že i ty DOKÁŽEŠ VÍC! Rádi se staneme tvým parťákem na cestě na vrchol a ukážeme ti, že je kratší, než si myslíš. Poznej své talenty a vytvoř si akční plán ve spolupráci s našimi certifikovanými průvodci, kteří ti budou stát po boku klidně až do velkého finále.

Tak co, už víš, jak bude vypadat tvé poslední rozloučení? 

Sebepoznání je jedna z nejtěžších disciplín. Objev, v čem vynikáš díky TALENT KOMPAS.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Až 69 % dotázaných zaměstnanců uvedlo, že je pravděpodobnější, že zůstanou ve společnosti více jak 3 roky, pokud mají pozitivní zkušenost s onboardingem. V době, kdy se spousta firem potýká s nedostatkem talentů, je proto více než žádoucí náborový a adaptační proces opravdu vypilovat a zatraktivnit.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Léto představuje ideální čas na odpočinek a sebereflexi. Ať už plánuješ strávit dovolenou na pláži, na chalupě, v práci, nebo jen tak v klidu domova, kniha může být tvým skvělým společníkem. Projdi si náš výběr inspirativních knih, které tě budou nejen bavit, ale také ti pomohou posunout se na své cestě vpřed. Sami jsme tyto knížky četli a našli jsme v nich cenné rady a tipy, které věříme, že budou užitečné i tobě.
Hledáš způsob, jak svou kariéru a koučinkovou praxi posunout na hlavní kolej? Pak je tento článek pro tebe. Mezi naše partnery se řadí koučové, lektoři a konzultanti, jejichž cílem je stát se koučem na volné noze na plný úvazek. Často však nevědí, jak rozjet svou podnikatelskou činnost naplno kvůli svému dalšímu zaměstnání a koučinku se věnují pouze příležitostně po večerech. Nejčastějším problémem, na který narážíme, je fakt, že tito lidé sice milují to, co dělají a v rozvíjení druhých jsou opravdu dobří, nicméně neumí své dovednosti a talenty správně prodat. V tomto článku si ukážeme, jak v takové situaci pomůže TALENT KOMPAS.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.