Jak si najít svého kouče pro osobní rozvoj - Talent Kompas

Jak si najít svého kouče pro osobní rozvoj

Ve dvou se to lépe táhne. Pravidlo, které platí snad všude a svět osobního rozvoje není výjimkou. Odlož výmluvy a začni se svým seberozvojem tak, že si vybereš správného parťáka, který tě postrčí k prvnímu kroku na cestě k dosažení tvých snů a cílů. Osobního kouče, který ti ukáže, že i ty dokážeš víc. Aby sis byl jistý, že je koučink to pravé pro tebe, popíšeme ti jeho principy a přidáme navrch i pár rad, jak najít skvělého průvodce hned na první dobrou.

S dobrým parťákem se překážky stávají zábavou a mění se v zážitky.

Kdo je kouč?

Life coach, v předkladu do češtiny životní kouč je průvodcem, který ti ukáže cestu vedoucí k některému z tvých cílů a provede tě tvými myšlenkovými pochody. Jeho úkol spočívá ve snaze dosáhnout tvé sebereflexe, která ti umožní hledat nová řešení, jak k vytyčenému bodu bezpečně dojít. Společně s tím ti kouč pomáhá vyhnout se případným rizikům, dodává ti motivaci a chuť na sobě pracovat a překonávat překážky. Celému tomuto procesu se pak říká osobní koučink.

Mezi základní kompetence profesionálního koučování řadí Mezinárodní federace koučů:

  • vytvoření základů pro práci s klientem – dodržování etického kodexu a profesionálních standardů, definice dohody pro koučink,
  • vytvoření vzájemného vztahu – vytvoření důvěry a blízkosti s klientem, přítomnost kouče,
  • efektivní komunikaci – aktivní naslouchání, užívání silných otázek, přímou komunikaci,
  • podporu učení a dosažení výsledků – umožnit klientovi uvědomit si svou situaci, navrhování akcí, plánování a stanovení cílů, řízení rozvoje a zodpovědnosti.

Podle zakladatelky TALENT KOMPAS a koučky Lenky Mazalové by měl mít správný kouč upřímný zájem o to, aby jeho klienti došli tam, kam si na začátku určili. Kouč by měl být schopný se na lidi naladit, nevytvářet si žádné hodnotící názory a především dodržovat etiku. Za vhodné talenty pro práci osobního kouče pak Lenka, jakožto autorka testu talentů považuje schopnost rozvíjet druhé, budování kontaktů, empatii, předvídavost, orientaci na kvalitu, iniciování růstu a podprahově také leadership. 

„Každý z nás je žaludem, který má všechny informace k tomu, aby při správném zalévání a kvalitní půdě vyrostl ve statný dub. Koučink jako metoda hledá tyto vnitřní zdroje a ty se stávají vláhou a živnou půdou pro náš rozvoj.“

W. Timothy Gallwey, kniha Koučink akademie 

Čím jsou specifičtí talentoví koučové? 

Existují dva základní typy koučinku, a to transakční a transformační. Transakční kouč tě vede k naplnění cíle bez ohledu na to, co se děje uvnitř tebe. Během transakčního koučinku se řeší, co můžeš udělat pro to, aby si dosáhl toho, čeho chceš. Transformační kouč naopak pracuje s tím, jakých výsledků dosáhneš, pokud se dokážeš změnit

Transformace je zacílená směrem do tebe. Soustředí se na změnu postojů, hodnot, tvých přesvědčení a zvyšuje tvé sebeuvědomění. Během transformačního koučinku zabrousíš do svého nevědomí, odkud s koučem vytáhnete to, s čím je potřeba něco dělat. Transformační koučink stojí na otázkách, jak se musíš změnit a na co se uvnitř sebe podívat, abys byl schopný udělat další kroky na cestě za svým cílem. 

My v TALENT KOMPAS si zakládáme na kreativních technikách a herních prvcích. Naši průvodci využívají častěji principy transformačního koučinku. Všeobecně lze talentového kouče označit za jednu ze specializací životního koučinku, která je postavena na objevování, hravosti, podporování zvídavosti, dodávání odvahy a na vyzývání lidí k překonávání svých limitů.

Naši koučové propojují při své práci talenty svých klientů s jejich dlouhodobými cíli a posláním. Při výběru talentových koučů TALENT KOMPAS dbáme především na autenticitu a integritu jejich osobnosti. Z vlastní zkušenosti totiž víme, že pokud chceš druhým ukazovat jak se rozvíjet, musíš primárně pracovat na svém osobním rozvoji, a to neustále.

Co můžeš očekávat od průvodců TALENT KOMPAS?

Osobní výklad testu talentů, který můžeš s našimi certifikovanými průvodci zažít, není čistým koučinkem. Ačkoliv na prvcích koučovacího rozhovoru stojí, jeho gró spočívá v nastavení reálných cílů na základě práce s tvými talenty. Jedná se o dialog dvou rovnocenných jedinců, během kterého dostaneš zpětnou vazbu na svůj talentový profil a spoustu užitečných rad a tipů pro seberozvoj. Mimo jiné ti také průvodci předají do rukou kompas, se kterým tvá cesta na vrchol nebo do tvého nitra bude kratší, než si myslíš.

„Naši průvodci mají otevřenou mysl, komunikují nehodnotícím způsobem a chtějí klientům naslouchat. Jsou to certifikovaní profesionálové, za jejichž schopnosti a kompetence se zaručujeme. Zároveň jsou to ale fajn lidi.“

Lenka Mazalová – zakladatelka TALENT KOMPAS

Jak si vybrat správného kouče?

Nyní už znáš různé typy koučinku a víš, co od kterého z nich můžeš očekávat. Jakmile se rozhodneš, co vlastně hledáš, podívej se na nabídku koučů na internetu či ve svém okolí. Předtím, než vybraného kouče oslovíš, přečti si jeho reference a zkus zjistit, co už má za sebou. Zaměřit se můžeš třeba na počet hodin, které ročně touto prací stráví, s kolika klienty již spolupracoval, či zdali aktuálně působí pod supervizí služebně staršího kolegy. 

Jak už jsme ale naznačili dříve, výběr správného parťáka pro tvou životní cestu nespočívá jen v jeho koučovacích schopnostech a dovednostech. Aby vám to spolu fungovalo, musíte být stejně jako v partnerském vztahu naladěni na stejnou vlnu a sednou si i po lidské stránce. Nezapomínej, že se svému kouči budeš otevírat a pouštět ho do svého nitra, tudíž se v jeho přítomnosti potřebuješ cítit hlavně komfortně a bezpečně. 

Naši průvodci ti ukáží cestu, jak jistým krokem dosáhnout tvých cílů.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

„Člověk, který nezná svůj potenciál, nezná ani svou hodnotu.” Přemýšlíš, kdo tuto památnou větu řekl? Možná tě překvapíme, protože to nebyl žádný z velkých řeckých filozofů, ale zakladatelka firmy TALENT KOMPAS Lenka Mazalová. Podnikatelka, autorka testu talentů, koučka a máma, jejíž životní vášní je provázet ostatní v jejich osobním růstu. Na tom svém pracuje již od roku 2013, kdy ji okouzlil svět talent managementu. Nahlédni do její minulosti a objev společně s námi, kde se zrodila myšlenka vytvořit kompas ukazující lidem směr k osobnímu rozvoji.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Představ si svůj pracovní kolektiv jako sportovní tým. Myslíš, že byste byli schopni hrát extraligu? Konkurenceschopné a výkonné mužstvo tvoří hráči, kteří do něj přinášejí různé kvality. Těžko byste totiž s týmem prvotřídních obránců porazili pražskou Slavii, když by vám chyběli talentovaní útočníci. A přesně v tom spočívá i kouzlo talent managementu. Zajímá tě, jak s osobnostní diverzitou na pracovišti pracovat? Čti dál a my ti zároveň s tím prozradíme, jak ten správný talentový tým sestavit.
Seznam se blíže se svými talenty a poznej, co o tobě říkají. V rámci našeho seriálu talentů si postupně posvítíme na všech 29 z nich a prozradíme ti, jak je dále rozvíjet, na co si dát pozor a jak naložit s těmi, které ti v Testu talentů TALENT KOMPAS vyšly až na samotném konci. Ať už si ve výsledcích testu našel ten dnešní talent – kritické myšlení kdekoliv, pokračuj ve čtení a odhal společně s námi a naším partnerem Markem Pavlíkem jeho pravý význam.

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

STAŇ SE PARTNEREM

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

JAK TI MŮŽEME POSLOUŽIT?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.