Co je sebejistota?
Sebejistota patří mezi charakterové talenty a označuje silný typ člověka, který se nenechá jen tak něčím nebo někým zvyklat. Pokud ti sebejistota vyšla v klíčové první pětce talentů, pak jsi přirozeně orientovaný na nadstandard a máš svůj život pod kontrolou. Sebejisté jedince ostatní spontánně respektují a často se podřizují jejich vůli.
Kdo zpravidla mívá tento talent?
Sebejistí lidé oplývají schopností sebemotivace a práce pod tlakem. Jedná se o osobnosti s přirozenou autoritou a velmi dobrým instinktem, kteří jsou zásadoví, přímí, upřímní, cílevědomí a nezávislí. Tento talent proto nejčastěji vychází na předních příčkách ředitelům, právníkům a vedoucím pracovníkům. Zkrátka těm, kteří potřebují určovat a ovlivňovat nejen své cíle, ale i dění kolem sebe.
Odhal, v čem budeš vynikat
Každý z nás má nějaké schopnosti, přičemž v případě sebejistoty se mezi ty tvé řadí:
- schopnost mít na ostatní vliv, stát v čele a vyniknout
- podřídit si ostatní
- umění se správně rozhodnout, stát si za svými názory, uhájit si je a vyjednat si respekt
- schopnost vyjednávat, improvizovat a riskovat
Umíš přijímat nové výzvy a máš odvahu být průkopníkem i vydat se proti proudu. Dokážeš zaujmout pevný postoj a funguješ pro ostatní jako zdroj síly. Víš totiž, jak vnést řád do chaosu a klid do nestability, což se v mnoha životních situacích cení.
Na co si naopak dát pozor?
Není vše ale jen růžové, a proto by si neměl zapomínat ani na stinné stránky talentu. Sebejistota z tebe sice činí silnou a charismatickou osobnost, ale také působíš hodně nezávisle, a proto si lidé mohou říct, že je ve svém životě nepotřebuješ nebo jejich podporu. Kvůli tomu se pak můžeš cítit osamoceně.
Tvá orientace na nadstandardní výsledky může být pro tvé okolí nedosažitelná. Kvůli tomu pak vnímají tvou přehnanou náročnost a nesmlouvanost negativně. Hlídat by sis měl také své přehnané sebevědomí, kvůli kterému můžeš zapomenout naslouchat ostatním. To, že si seš jistý sám sebou, ještě neznamená, že máš vždycky pravdu.
Pozor i na tvé sklony se rád poslouchat. Namísto respektu může tato tvá vlastnost u okolí vyvolávat spíš pocit arogance. Kvůli tvé neochotě se přizpůsobovat a hledat kompromis se ti pak bude hůře pracovat v podřízených rolích nebo tam, kde nebudeš moct zdolávat nové výzvy, či se dostatečně předvést.
Rozvíjej své sebejistá já
Tvá sebejistota může v ostatních vyvolávat strach říct svůj názor. Dej proto prostor k vyjádření i dalším a jejich postoje si vyslechni. Vyvaruješ se tím situaci, ve které tě budou obklopovat lidi říkající jen to, co chceš slyšet. Ač se ti pochlebování ze všech stran může zdát příjemné, ztrácíš tím svou objektivitu a kontakt s realitou.
Když si vytyčíš cíl, často tě nedokáže nic zastavit. Zkus své záměry ale nejprve konzultovat s někým, kdo vidí dopředu a přemýšlí strategicky. Může ti pomoci nastavit tvé následující kroky tak, aby tě k cíli smysluplně dovedly.
Neboj se občas přiznat, že potřebuješ podpořit nebo pomoci. Jen skutečně sebejistý člověk umí přiznat slabost a vědomě s ní pracovat. Díky tomu ji pak přetváří a postupem času se stává jeho předností, čímž zároveň zvedá i svou sebejistotu.
Zjisti, kde dosáhneš se sebejistotou nadprůměrných výsledků
Asi pro tebe nebude žádným překvapením, že ti sednou role, ve kterých se budou druzí přizpůsobovat spíš tobě, než ty jim. Nejlepších výsledků dosáhneš, pokud budeš pracovat zcela samostatně. Svůj potenciál uplatníš na 100 % především při práci, do které ti nikdo nebude příliš mluvit a kde získáš dostatečný vliv.
Vyhnout by ses naopak měl zkostnatělým prostředím, ve kterých se toho příliš mnoho neděje. Vhodné pozice tak jsou pro tebe například podnikatel nebo obchodník.
Inspiruj se příběhem ze života Jindřicha Nováka
Přemýšlíš, jak můžeš tento talent využít na každodenní bázi i mimo pracovní prostředí? Pro inspiraci jsme se zeptali Jindřicha, který sebejistotu objevil mezi svými prvními talenty poměrně nedávno.
Sebejistota mi jednoznačně pomáhá zachovávat chladnou hlavu. Díky ní vstupuji do situací, které se mohou jevit jako chaotické, nepřehledné a vypjaté, s klidem a odstupem. Zároveň vnímám, že jsem schopen dělat jasná rozhodnutí a mít dostatek postojové síly si tyto kroky obhájit.
V předchozím testu talentů jsem v první pětce sebejistotu neměl, a proto mě tentokrát její přítomnost příjemně překvapila. Považuji to za výsledek práce sám na sobě, jelikož ji využívám jak v osobním životě, tak v práci.
Našel si sebejistotu na konci seznamu?
Hlavně nevěš hlavu. Neznamená to totiž nic špatného, jen možná:
- patříš ke stabilním lidem, pro které jsou důležité hodnoty, jako je jistota, pocit bezpečí a loajalita,
- svá rozhodnutí důkladně zvažuješ a někdy možná až zbytečně odkládáš,
- chápeš riskování jako zbytečný hazard a když se do něčeho pustíš, chceš o tom být maximálně přesvědčený.
A to je přece úplně v pořádku!
Rozvíjej svou sebejistotu
Pokud by sis ale přece jen chtěl vzít příklad z Jindřicha, můžeš začít tento talent rozvíjet. Čemu totiž dáváš pozornost, to roste a sílí. Zkus se proto soustředit na pár následujících bodů a uvidíš, že v příštím Testu talentů TALENT KOMPAS už na tebe třeba vyskočí sebejistota na mnohem vyšším místě.
- Urči si vždy termín, ke kterému chceš k určitému kroku dospět, abys zbytečně sám sebe nebrzdil.
- Zkus se naučit rozlišovat, do jaké míry se řídíš názory druhých a do jaké těmi svými.
- Zamysli se nad tím, že jen ty sám nejlépe víš, proč sis vybral právě danou cestu a ne jinou. Díky tomu se vyhneš pocitu, že tě druzí dotlačili tam, kam si vlastně nechtěl.
Přečti si další články ze série a poznej talenty:
Nastartuj svůj seberozvoj
Neusni na vavřínech a vrhni se do rozvíjení sebejistoty i tvých dalších talentů. S nastavením akčního plánu i přípravou tvé cesty k dosažení cílů a snů ti pomohou naši certifikovaní průvodci TALENT KOMPAS v rámci osobního výkladu.