Poznej svůj talent: Kritické myšlení - Talent Kompas

Poznej svůj talent: Kritické myšlení

Seznam se blíže se svými talenty a poznej, co o tobě říkají. V rámci našeho seriálu talentů si postupně posvítíme na všech 29 z nich a prozradíme ti, jak je dále rozvíjet, na co si dát pozor a jak naložit s těmi, které ti v Testu talentů TALENT KOMPAS vyšly až na samotném konci. Ať už si ve výsledcích testu našel ten dnešní talent – kritické myšlení kdekoliv, pokračuj ve čtení a odhal společně s námi a naším partnerem Markem Pavlíkem jeho pravý význam.

Jsi obezřetným typem člověka, který nepodléhá prvnímu dojmu.

Co je kritické myšlení?

Kritické myšlení patří mezi talenty intelektuální. Pokud jsi ho objevil ve své první pětce, pak jsi obezřetným typem člověka, který tak snadno nepodlehne prvnímu dojmu. Lidé s tímto talentem dokáží zaujmout odstup a vytvořit si na vše vlastní názor. Kritické myšlení jim pomáhá eliminovat míru rizika na projektech, do kterých jsou zapojeni. 

Kdo bývá zpravidla talentovaný na kritické myšlení? 

Mezi typické vlastnosti jedinců s kritickým myšlením řadíme opatrnost, přemýšlivost, váhavost a diskrétnost. Tito lidé velmi často přemýšlí o tom, které informace budou s kým sdílet. Jedná se o svědomité a velmi důkladné osoby, které disponují také schopností analyticky přemýšlet.

V čem budeš vynikat?

Vyšlo ti kritické myšlení na některé z prvních pěti pozic? Pak se mezi tvé silné stránky řadí schopnost: 

 • identifikovat hrozby a rizika plánovaných akcí a projektů,
 • předvídat překážky, identifikovat nebezpečí, zhodnotit varianty řešení a snížit míru rizika,
 • zdravě zpochybnit předpokládaná tvrzení a najít skulinu v navrhovaných řešeních,
 • nepodlehnout nadšení, řídit se rozumem a stát nohama pevně na zemi,
 • správně se rozhodnout na základě promyšlené a svědomité koncepce.

Na co si naopak dát pozor?

Abys,

 • někdy neváhal až příliš, 
 • nebyl přehnaně důkladný a kvůli tomu neefektivní,
 • nebyl na druhé příliš náročný, 
 • neměl tendenci vidět věci až příliš negativně, 
 • nepůsobil odtažitě, chladně nebo až škrobeně ve snaze ochránit si své soukromí,
 • nepůsobil arogantně nebo naopak tak, že někoho protěžuješ. Svoje přátele si pečlivě vybíráš, ale pozor na to, abys nepodlehl tendenci vytvářet si oblíbence. 

„Lidé s kritickým myšlením se hůře adaptují na změnu.“

Příběh ze života Marka Pavlíka

Abychom však nezůstávali jen u teorie, zeptali jsme se jednoho z našich partnerů Marka, který má kritické myšlení ve své první pětce talentů, jak s ním ve svém běžném životě pracuje.

„Jak v osobním, tak pracovním životě o věcech rád přemýšlím a zvažuji různé úhly pohledu. Tento můj talent se mi hodí každý den. Jako tátovi dvou synů abych kriticky vyhodnotil s dětmi jejich „nápady“, jako podnikateli pak k tomu, abych si vybral klienty a práci, která mi vyhovuje a podpoří mé silné stránky. Nejvíce tento talent rozvíjejí mé malé děti. Každý den musím zvažovat do čeho jít a nejít, co opustit a podobně.“

Kde dosáhneš s tímto talentem nadprůměrných výsledků? 

Uplatni svůj talent a začni využívat svůj potenciál opravdu naplno. Skvělých výsledků dosáhneš s kritickým myšlením v oblastech, ve kterých můžeš pomáhat druhým v jejich rozhodovacích procesech či vnímat rizika jejich rozhodnutí. Pro velmi impulzivní jedince budeš fungovat jako záchranná brzda. Tento talent se ti proto bude hodit například v oblasti krizového řízení, risk managementu, právní oblasti (např. soudce), férovém obchodě, anebo tam, kde jsi zodpovědný za celkové dodržování předpisů a pravidel. V osobní rovině pak můžeš druhým pomoci s jejich uzemněním, dodáním jistoty a stability do vztahů. Uvědom si ale, že stát nohama na zemi je sice fajn, ale neznamená to, že bys měl ostatní brzdit v jejich snech. 

Máš kritické myšlení na konci?

Tento talent jsi na jedné z posledních třech pozic našel možná proto, že jsi pozitivní člověk a optimista a vnímáš život z té lepší stránky. Umíš rychle jednat a dokážeš vycítit zajímavé příležitosti. Což je samozřejmě parádní zpráva. Důvodem může být také fakt, že svou inspiraci hledáš spíše v nových příležitostech a díváš se do budoucna, zatímco ti, kteří mají kritické myšlení v první pětce, nacházejí zdroj poučení více v minulosti.

Jak lze kritické myšlení rozvíjet?

Při řešení nových úkolů a výzev zkus občas zpomalit a dopřej si čas na zorientování se v situaci nebo problému, díky čemuž pak půjdeš víc na jistotu. Ne vždy je vše tak jednoznačné, jak se ti může zdát. Když se dostaneš do složité situace, zastav se a identifikuj kromě možností, jak ji vyřešit, i potenciální hrozby, úzká místa a rizika. Do svého projevu zkus dostat také více lehkosti, díky čemuž lidé snáze přijmout tvou snahu o vysvětlení a analýzu.

Zajímá tě více o rozvoji tohoto nebo i dalších talentů? Domluv si Osobní výklad testu talentů s našimi certifikovanými průvodci, kteří s tebou vytvoří akční plán rozvoje krok po kroku. 

Přečti si další články ze série představování talentů: Leadership, Sebejistota.

Rozvíjej své talenty s certifikovaným průvodcem TALENT KOMPAS.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Hledáš způsob, jak svou kariéru a koučinkovou praxi posunout na hlavní kolej? Pak je tento článek pro tebe. Mezi naše partnery se řadí koučové, lektoři a konzultanti, jejichž cílem je stát se koučem na volné noze na plný úvazek. Často však nevědí, jak rozjet svou podnikatelskou činnost naplno kvůli svému dalšímu zaměstnání a koučinku se věnují pouze příležitostně po večerech. Nejčastějším problémem, na který narážíme, je fakt, že tito lidé sice milují to, co dělají a v rozvíjení druhých jsou opravdu dobří, nicméně neumí své dovednosti a talenty správně prodat. V tomto článku si ukážeme, jak v takové situaci pomůže TALENT KOMPAS.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Práce v sociální sféře a v managementu neziskových organizací provází Marii celý život. Prošla si pracovní cestu, na které působila jako sociální pracovnice například v domově pro seniory nebo v azylovém domě a dostala se i k vedení několika neziskovek. Nyní spojila všechny své zkušenosti, dovednosti i talenty a vydala se na dráhu koučky, terapeutky a průvodkyně osobním rozvojem.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.