Kdo je kouč?
Life coach, v předkladu do češtiny životní kouč je průvodcem, který ti ukáže cestu vedoucí k některému z tvých cílů a provede tě tvými myšlenkovými pochody. Jeho úkol spočívá ve snaze dosáhnout tvé sebereflexe, která ti umožní hledat nová řešení, jak k vytyčenému bodu bezpečně dojít. Společně s tím ti kouč pomáhá vyhnout se případným rizikům, dodává ti motivaci a chuť na sobě pracovat a překonávat překážky. Celému tomuto procesu se pak říká osobní koučink.
Mezi základní kompetence profesionálního koučování řadí Mezinárodní federace koučů:
- vytvoření základů pro práci s klientem – dodržování etického kodexu a profesionálních standardů, definice dohody pro koučink,
- vytvoření vzájemného vztahu – vytvoření důvěry a blízkosti s klientem, přítomnost kouče,
- efektivní komunikaci – aktivní naslouchání, užívání silných otázek, přímou komunikaci,
- podporu učení a dosažení výsledků – umožnit klientovi uvědomit si svou situaci, navrhování akcí, plánování a stanovení cílů, řízení rozvoje a zodpovědnosti.
Podle zakladatelky TALENT KOMPAS a koučky Lenky Mazalové by měl mít správný kouč upřímný zájem o to, aby jeho klienti došli tam, kam si na začátku určili. Kouč by měl být schopný se na lidi naladit, nevytvářet si žádné hodnotící názory a především dodržovat etiku. Za vhodné talenty pro práci osobního kouče pak Lenka, jakožto autorka testu talentů považuje schopnost rozvíjet druhé, budování kontaktů, empatii, předvídavost, orientaci na kvalitu, iniciování růstu a podprahově také leadership.
„Každý z nás je žaludem, který má všechny informace k tomu, aby při správném zalévání a kvalitní půdě vyrostl ve statný dub. Koučink jako metoda hledá tyto vnitřní zdroje a ty se stávají vláhou a živnou půdou pro náš rozvoj.“
W. Timothy Gallwey, kniha Koučink akademie
Čím jsou specifičtí talentoví koučové?
Existují dva základní typy koučinku, a to transakční a transformační. Transakční kouč tě vede k naplnění cíle bez ohledu na to, co se děje uvnitř tebe. Během transakčního koučinku se řeší, co můžeš udělat pro to, aby si dosáhl toho, čeho chceš. Transformační kouč naopak pracuje s tím, jakých výsledků dosáhneš, pokud se dokážeš změnit.
Transformace je zacílená směrem do tebe. Soustředí se na změnu postojů, hodnot, tvých přesvědčení a zvyšuje tvé sebeuvědomění. Během transformačního koučinku zabrousíš do svého nevědomí, odkud s koučem vytáhnete to, s čím je potřeba něco dělat. Transformační koučink stojí na otázkách, jak se musíš změnit a na co se uvnitř sebe podívat, abys byl schopný udělat další kroky na cestě za svým cílem.
My v TALENT KOMPAS si zakládáme na kreativních technikách a herních prvcích. Naši průvodci využívají častěji principy transformačního koučinku. Všeobecně lze talentového kouče označit za jednu ze specializací životního koučinku, která je postavena na objevování, hravosti, podporování zvídavosti, dodávání odvahy a na vyzývání lidí k překonávání svých limitů.
Naši koučové propojují při své práci talenty svých klientů s jejich dlouhodobými cíli a posláním. Při výběru talentových koučů TALENT KOMPAS dbáme především na autenticitu a integritu jejich osobnosti. Z vlastní zkušenosti totiž víme, že pokud chceš druhým ukazovat jak se rozvíjet, musíš primárně pracovat na svém osobním rozvoji, a to neustále.
Co můžeš očekávat od průvodců TALENT KOMPAS?
Osobní výklad testu talentů, který můžeš s našimi certifikovanými průvodci zažít, není čistým koučinkem. Ačkoliv na prvcích koučovacího rozhovoru stojí, jeho gró spočívá v nastavení reálných cílů na základě práce s tvými talenty. Jedná se o dialog dvou rovnocenných jedinců, během kterého dostaneš zpětnou vazbu na svůj talentový profil a spoustu užitečných rad a tipů pro seberozvoj. Mimo jiné ti také průvodci předají do rukou kompas, se kterým tvá cesta na vrchol nebo do tvého nitra bude kratší, než si myslíš.
„Naši průvodci mají otevřenou mysl, komunikují nehodnotícím způsobem a chtějí klientům naslouchat. Jsou to certifikovaní profesionálové, za jejichž schopnosti a kompetence se zaručujeme. Zároveň jsou to ale fajn lidi.“
Lenka Mazalová – zakladatelka TALENT KOMPAS
Jak si vybrat správného kouče?
Nyní už znáš různé typy koučinku a víš, co od kterého z nich můžeš očekávat. Jakmile se rozhodneš, co vlastně hledáš, podívej se na nabídku koučů na internetu či ve svém okolí. Předtím, než vybraného kouče oslovíš, přečti si jeho reference a zkus zjistit, co už má za sebou. Zaměřit se můžeš třeba na počet hodin, které ročně touto prací stráví, s kolika klienty již spolupracoval, či zdali aktuálně působí pod supervizí služebně staršího kolegy.
Jak už jsme ale naznačili dříve, výběr správného parťáka pro tvou životní cestu nespočívá jen v jeho koučovacích schopnostech a dovednostech. Aby vám to spolu fungovalo, musíte být stejně jako v partnerském vztahu naladěni na stejnou vlnu a sednou si i po lidské stránce. Nezapomínej, že se svému kouči budeš otevírat a pouštět ho do svého nitra, tudíž se v jeho přítomnosti potřebuješ cítit hlavně komfortně a bezpečně.