Jakou roli hrají talenty a silné stránky v osobním rozvoji - Talent Kompas

Jakou roli hrají talenty a silné stránky v osobním rozvoji

Možná si říkáš, že být talentovaný je výsadou vědců, špičkových sportovců nebo umělců a ty nejsi ani jedno. Možná máš občas pocit, že i ty bys v něčem rád vynikal, ale přijdeš si pouze průměrný. Pak pro tebe máme skvělou zprávu. Každý z nás si v sobě nosí talenty. Často o nich však nevíme, a tím pádem je nijak nerozvíjíme. Změň to a vrhni se do objevení a rozvoje svých talentů. Abys věděl, jak na to, projdi si nejprve náš slovníček, který ti pomůže pochopit základní pojmy.

Když rozvíjíš své talenty, naplňuješ i svůj potenciál.

Nechce se ti číst? Poslechni si článek jako podcast DOKÁŽEŠ VÍC. 

Talent vs. potenciál vs. silné stránky

Talent představuje tvůj předpoklad být v něčem dobrý nebo přímo skvělý. Díky němu zvládáš určité činnosti lépe než jiné. Jedná se přitom o skryté nebo nepojmenované vlastnosti, způsob myšlení, tvoření a prožívání emocí a postojů. Pokud budeš na svých talentech pracovat, můžeš je povýšit na silné stránky.

Ty ti ukazují, jak moc jsi v něčem dobrý. Jakmile začneš své silné stránky rozvíjet, začne růst i tvá sebedůvěra. Pocítíš také příval energie a motivace a celkově pocit toho, že to co děláš, ti dává smysl. Díky tomu si pak můžeš vybrat například školu, která tě bude bavit nebo si najít práci, do které budeš chodit s nadšením. 

Jako potenciál označujeme kompletní množinu tvých talentů, které určují, v čem je tvá osobnost unikátní. S růstem tvého potenciálu se rozšiřují i nůžky možností a příležitostí, které ti budou do života přicházet a způsobí, že se budeš cítit úspěšnější, naplněnější a spokojenější. 

Vnímej své přednosti namísto svých nedostatků

Představ si, že vynikáš v matematice, ale nejde ti angličtina. Škola i rodiče se budou dost pravděpodobně snažit, abys věnoval většinu svého času právě angličtině a vytáhl ji ze čtyřky alespoň na trojku. Co se pak stane? 

Budeš trávit čas primárně studiem toho, co ti nejde, čímž si vypěstuješ odpor nejen k danému předmětu, ale i ke vzdělání. Výsledkem nakonec bude, že se zhoršíš i v předmětech, ve kterých si původně vynikal. 

Jakmile se soustředíš na své nedostatky, trpí tvoje sebedůvěra i motivace být v něčem skvělý. Jak z toho ven? Odpoutej se od principů našeho školního systému a soustřeď se místo svých slabých stránek na ty silné. Začni se na sebe dívat optikou svých předností, protože když rozvíjíš něco, v čem máš předpoklad uspět, zvyšuješ své šance v tom opravdu vyniknout.

Tvojí strategií by tedy mělo být vybrat si skutečně to, co musíš rozvinout a tyto talenty pak vypracovat na nějakou přijatelnou úroveň. Dej si však dobrý pozor, kde je už lepší své nedostatky spíše přijmout. Nikdo z nás není dokonalý. Přečti si, jak se vyhnout kletbě průměrnosti.

„Dokud se nepřijmeš takový, jaký jsi, nemůžeš si vypěstovat ani přirozenou sebedůvěru.“ 

První pětka talentů určuje tvoji osobnost

Stále pochybuješ o tom, že i v tobě dřímají talenty? Seznam se s nimi díky Testu talentů TALENT KOMPAS, který ti je odhalí už za 45 minut. Výsledky ti ukáží první pětku tvých talentů, které nazýváme jako klíčové. Z pohledu zaměření tvého potenciálu pak určují tvoji osobnosti a vzájemně se ovlivňují.

„Test talentů TALENT KOMPAS tvé talenty nejen objevuje, ale zároveň i ověřuje.” 

Test talentů je tvým prvním krokem

Pro určení pořadí jednotlivých talentů využíváme v testu takzvaný sémantický diferenciál. Ten měří intenzity tvých psychologických a sociologických postojů. Pracujeme se sedmistupňovou škálou reakcí vztahujících se ke každému z 29 talentů. Tyto reakce se řetězí pomocí asociací a konotací, jež ve výsledku odhalí i velmi jemné rozdíly v tvých postojích a vnímání. Díky správné kombinaci otázek tak získáme tvůj individuální talentový profil.

Co o tobě říkají poslední 3 talenty?

Kromě první pětky najdeš ve výsledném výstupu testu také kompletní seznam všech svých 29 talentů. Jak bys měl přistupovat k těm, které ti naopak vyšly na posledních třech místech? 

Možná tě to překvapí, ale nemusíš je chápat inverzně. Pojďme si to ukázat na příkladu. Řekněme, že ti na posledním místě vyjde talent spolehlivost. To však neznamená, že jsi nespolehlivý, ale že pravděpodobně potřebuješ v práci více volnosti, prostoru a kreativity. A také to, že jsou pro tebe důležitější více výsledky než pracovní postupy. 

Význam posledních tří talentů má na tebe určitý vliv. Jaký konkrétně se odvíjí od tvé první pětky talentů. Komplexní obrázek své osobnosti můžeš získat na Osobním výkladu testu talentů s průvodcem TALENT KOMPAS.

Nezahoď svou příležitost být v něčem výjimečný

Nyní už své talenty znáš. Pokud je ale chceš povýšit na své silné stránky, musíš na sobě začít pracovat. Čemu dáváš pozornost, to roste. A proto je seznámení s tvými talenty jen prvním krokem. Příště až narazíš na aktivitu, situaci nebo člověka, který ti tvé talenty připomene, budeš si své sebevědomí postupně více a více fixovat, díky čemuž se budeš i přirozeně zlepšovat.

Podle našich zkušeností si ale 30 % lidí výsledky testu přečte, namotivuje se a pak je uloží někam do šuplíku. I to je samozřejmě v pořádku. Pokud chceš však od života víc, než jen chodit z práce do práce, dej si jasný cíl, jak budeš postupovat.

„I člověka se sebevětším talentem předběhne ten, kdo ví, co chce a něco pro to dělá.” 

Nauč se prodat své talenty

Někdy se může stát, že tě od snahy rozvíjet se bude odrazovat i tvé okolí. Bohužel je v naší společnosti stále poněkud choulostivé o svých talentech mluvit, abys nepůsobil „namyšleně nebo arogantně“. Jsme až moc zvyklí, že nás hodnotí ti druzí a přijde nám proto jaksi nepatřičné hodnotit sami sebe.

Hodně lidí se navíc spíše zaměřuje na své nedostatky namísto svých kvalit a někdy také může běžet na pozadí závist. To všechno pak přináší do tvého života komplikace. Nauč se proto díky našemu článku s Mindset Mentors, jak své talenty prodat v osobním i pracovním prostředí.

Udělej první krok na cestě k úspěchu. Je kratší, než si myslíš. Udělej si test talentů a získej do ruky kompas, který ti ukáže ten správný směr.

Test talentů TALENT KOMPAS tvé talenty nejen objevuje, ale zároveň i ověřuje.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Hledáš způsob, jak svou kariéru a koučinkovou praxi posunout na hlavní kolej? Pak je tento článek pro tebe. Mezi naše partnery se řadí koučové, lektoři a konzultanti, jejichž cílem je stát se koučem na volné noze na plný úvazek. Často však nevědí, jak rozjet svou podnikatelskou činnost naplno kvůli svému dalšímu zaměstnání a koučinku se věnují pouze příležitostně po večerech. Nejčastějším problémem, na který narážíme, je fakt, že tito lidé sice milují to, co dělají a v rozvíjení druhých jsou opravdu dobří, nicméně neumí své dovednosti a talenty správně prodat. V tomto článku si ukážeme, jak v takové situaci pomůže TALENT KOMPAS.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Práce v sociální sféře a v managementu neziskových organizací provází Marii celý život. Prošla si pracovní cestu, na které působila jako sociální pracovnice například v domově pro seniory nebo v azylovém domě a dostala se i k vedení několika neziskovek. Nyní spojila všechny své zkušenosti, dovednosti i talenty a vydala se na dráhu koučky, terapeutky a průvodkyně osobním rozvojem.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.