Jak vyniknout? Zaměř se na své silné stránky - Talent Kompas

Jak vyniknout? Zaměř se na své silné stránky

Číhá na nás na každém rohu. Je snadné ji podlehnout, ale není nereálné s ní bojovat. O čem to mluvíme? O kletbě průměrnosti. Možná jsi o ní nikdy doposud neslyšel, ale jsme si celkem jistí, že s jejími principy ses během života již nejedenkrát setkal. Na tomto konceptu totiž (bohužel) podle knížky Umění žít pozitivně od Any Cope a Andy Whitaker stojí celý náš školní systém. Aby sis to uměl lépe představit, přeneseme tě na chvíli do říše pohádek.

Orientace na silné stránky vede k excelentnosti.

Vítej ve světě, ve kterém se zvířata chtějí vzdělávat a naučit se dovednosti potřebné pro život v moderním světě. Společně proto založili školu, jejíž osnova se skládala z výuky běžných praktických činností, jako běh, šplh, plavání a létání. Stejně jako lidé i zvířata začala navštěvovat hodiny všech předmětů a učit se dle nastaveného plánu. Po prvních pár týdnech kačer zcela dominoval v plavání, zatímco v létání byl pouze průměrným a běhat neuměl téměř vůbec. Aby dosáhl v pololetí lepších výsledků, trénoval poctivě běh, čímž si zničil plovací blány a musel skončit i se svou slibnou kariérou plavce. Králík byl zase nejlepším běžcem na škole, ale zhroutil se kvůli stresu z plavání a létání. Veverka sice uměla parádně šplhat, nebyla však schopná se naučit ani létat, ani plavat, kvůli čemuž propadla. Studentem s nejlepšími výsledky se tak na konci roku stal průměrný úhoř, který v ničem nevynikal, ale dokázal jako jediný trochu šplhat, plavat, běhat i létat. 

Pozoruhodná paralela, že ano? Jen si zkus vzpomenout na svá školní léta. Které předměty ti tehdy opravdu nešly a jak na to reagovali učitelé a rodiče? Pravděpodobně chtěli, aby ses právě těmto předmětům více věnoval. Jako děti totiž trávíme většinu času studiem něčeho, co nám nejde, čímž si pěstujeme odpor nejen k vybraným předmětům, ale i k celému vzdělávání. Následkem toho pak často bývá fakt, že se zhoršíme i v předmětech, ve kterých jsme předtím vynikali. Ve snaze uspět ve všem, zabijeme svůj potenciál a postupně zcela zapomeneme na své silné stránky. Čím víc se pak soustředíme na své nedostatky, tím víc trpí naše sebedůvěra a ztrácíme motivace v něčem opravdu vynikat.

Jak se prokletí zbavit? 

Na kletbu průměrnosti existuje účinné zaklínadlo, kterému říkáme rozvoj silných stránek. To jsou tvé vysoce rozvinuté a trénované schopnosti, při jejichž používání máš dobrý pocit a připadá ti, že ti to jde tak nějak samo. Jako třeba králíkovi běh. Věnuj energii a čas rozvíjení toho, v čem máš předpoklad být dobrý, na místo nesmyslné snahy o průměrnost v tom, co není tvoje parketa. Zvyš své šance zazářit a poraž kletbu průměrnosti jednou pro vždy. 

Přečti si také, jak začít s osobním rozvojem.

„Je důležité si své slabé stránky uvědomovat. Každý máme nějakou slabinu. Náš úspěch ale spočívá v tom, že se zaměříme na ty silné, namísto těch slabých.”

Any Cope a Andy Whitaker v knize Umění žít pozitivně

Proč rozvíjet své silné stránky? 

Aby tě život zase bavil. Ve chvíli, kdy začneš uplatňovat své silné stránky, ožiješ. Práce ti bude dodávat energii a budeš mít pocit, že děláš něco smysluplného, díky čemuž budeš v dané činnosti úspěšný. Podle průzkumů zaměstnanci, kteří mají možnost uplatňovat v práci své talenty, 

  • chodí do práce rádi a mají o 12,5 % vyšší produktivitu.
  • mají pozitivní vztahy s druhými.
  • zacházejí lépe se zákazníky i kolegy.
  • mají o 12 % vyšší skóre spokojenosti zákazníků.
  • vyprávějí svému okolí, pro jak skvělou firmu pracují.
  • každý den podávají nadprůměrné výkony a zažívají mnohem více pozitivních, kreativních a inovativních momentů. (Marcus Buckingham)

Chtěl by ses do osobního rozvoje vrhnout, ale nenapadá tě ani jedna tvá silná stránka? S tímhle prokletím ti rádi pomůžeme. Každý z nás má na něco talent, který k silným stránkám vede. Stačí jen mít po ruce ten správný TALENT KOMPAS. Odhal, v čem spočívá tvůj potenciál a ukaž sobě i světu, že DOKÁŽEŠ VÍC než být průměrný. Vykroč na cestu k sebepoznání s naším testem talentů a buduj společně s našimi certifikovaný průvodci svou sebehodnotu a sebevědomí. Nastal čas investovat do toho, co ti už teď jde.

Každý z nás má na něco talent, který k silným stránkám vede.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Začátek roku bývá spojen s balancováním toho předchozího. A ať už patříš mezi ty, kteří se rádi ohlížejí, nebo hledíš naopak kupředu, faktem zůstává, že zhodnocení určité části minulosti ti může přinést spoustu užitečných poznatků a podnětů pro to kam dál.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Proč se děti neučí ve školách vědomosti, které v životě opravdu využijí? Například jak komunikovat s druhými nebo jak poznat své talenty a silné stránky. Poslechni si rozhovor s naším certifikovaným průvodcem Markem Remišem, který se s moderátorem Lukášem Ederem kromě školství bavil také o talentové diverzitě v týmu nebo nastavování vlastních cílů.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.