Testy talentů versus testy osobnosti - Talent Kompas

Testy talentů versus testy osobnosti

Diagnostické, osobnostní, kariérní a talentové testy mají jedno společné. Všechny nabízí možnost sebepoznání. Proč jich ale existuje na trhu tolik? Každý z nich pracuje s odlišnou metodou a zaměřuje se na trochu jinou oblast člověka a účel. Jak tedy poznat, který test je pro tebe ten pravý a do kterého bys měl investovat? Sepiš si, co od něj očekáváš a co potřebuješ, aby ti prozradil. Abychom ti ušetřili čas i práci, připravili jsme přehled jednotlivých testů za tebe.

Vykroč vstříc svému osobnímu rozvoji a řekni si, co od testu očekáváš.

IQ a EQ testy

IQ testy měří takzvaný inteligenční kvocient neboli tvou míru inteligence, která zahrnuje také matematické a logické schopnosti. Profesionálnímu testování IQ se věnují kliničtí či poradenští psychologové. Nejčastěji se využívají zejména u dětí a studentů k predikci jejich možných studijních problémů nebo naopak ke zjištění jejich studijního potenciálu. IQ testy však nedokáží zmapovat tvou tvůrčí a emoční schopnost.

Za tímto účelem se pak využívají EQ testy, které měří emoční kvocient. Ty dokáží vysledovat tvou emoční inteligenci a vyjádřit tvou schopnost využívat jak své emoce, tak kognitivní schopnosti. Mezi ty řadíme paměť, koncentraci, pozornost, řeč, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací, v rozšířeném chápání i řešení problémů, plánování a organizování.

Jak vidíš, oba tyto testy se soustředí pouze na výsek tvé osobnosti, a předkládají výsledky v určitém čase. Nepracují s tvými nevědomými postoji a nepočítají ani s tvým dalším vývojem a transformací tvého potenciálu, což považujeme za limitující.

Osobnostní testy

Testy typologie osobnosti popisují tvé základní vlastnosti podle toho, na co se zaměřují. Zejména se zabývají tím, jak vnímáš svět a jak činíš svá rozhodnutí. Do této kategorie se řadí například MBTI test, který rozděluje lidi podle jejich přístupu a jednání v konkrétních situacích a test temperamentu. Výhodou je, že většina těchto testů člověka nehodnotí, pouze popisuje. Nevýhoda pak spočívá v tom, že tě tyto testy staticky škatulkují. Ve své podstatě odpovídají spíše na otázku: „Jaký si myslím, že momentálně jsem?“, přičemž odpověď pak stojí na faktu: „Takový zkrátka jsem a už s tím nic moc nezmůžu.“

Typologické testy nepracují s rozvojem tvého přirozeného potenciálu ve smyslu, kým se ještě můžeš stát a co pro to můžeš udělat. Výsledky těchto testů tím pádem zastropují tvou osobnost a nepředají ti patřičnou motivaci na sobě pracovat, objevovat své možnosti a aktivně se rozvíjet.

Test talentů a silných stránek

Talentové testy ti umožní komplexně nahlédnout do hloubky tvého potenciálu a identity. Ukáží ti, jaké talenty se v tobě skrývají a v čem tkví tvé silné stránky. Některé jsou postaveny na paradigmatu neměnných talentů, tudíž ti stačí si test udělat jednou a máš výsledek na celý život. Naproti tomu Test talentů TALENT KOMPAS pracuje s talenty jako s dynamicky vyvíjejícím se potenciálem. Co to znamená? 

Každý člověk se vyvíjí a dokáže se vědomě transformovat, proto ti náš test dá odpověď nejen na otázku, kdo jsi, ale kým se také ještě můžeš stát. Společně s tím ti pomůže odhalit, co pro to musíš udělat, co se naučit, na čem již nyní můžeš stavět a jaké své životní postoje a bariéry musíš překonat. Test dokáže zároveň zohlednit i vlivy prostředí, ve kterém žiješ nebo pracuješ. Zopakováním testu po uplynutí určité doby můžeš mimo jiné také zmapovat svůj posun. 

Některé testy talentů, včetně toho od TALENT KOMPAS, využívají metodu takzvaného sémantického diferenciálu, který je vhodný pro měření intenzity tvých psychologických a sociologických postojů. Aby sis to uměl lépe představit, jedná se o škálu se dvěma protilehlými póly. Tvým úkolem pak je se vyjádřit, ke kterému z pólů se více přikláníš. Škála však pracuje také se střední hodnotou, která ti zajišťuje možnost zaujmout neutrální postoj.

Zajímá tě, jak se Test talentů TALENT KOMPAS liší od konkurenčních talentových testů a v čem spočívají jeho výhody? Přečti si naše hodnocení talentových testů – Gallup vs. TALENT KOMPAS.

Ať už se nakonec rozhodneš pro kterýkoliv test, vždy uděláš krok směrem ke svému osobnímu rozvoji, což velmi ceníme. Investice sám do sebe se ti jednoho dne vyplatí nejvíc ze všech. A pokud stále tápeš, na který test vsadit, vyzkoušej si náš test talentů zcela zdarma. Po odhalení svého prvního talentu zjistíš, zdali jsme v tobě vyvolali touhu objevit i další talenty a budeš mít rozhodnuto.

TALENT KOMPAS ti dá odpověď nejen na otázku, kdo jsi, ale kým se také ještě můžeš stát.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Až 69 % dotázaných zaměstnanců uvedlo, že je pravděpodobnější, že zůstanou ve společnosti více jak 3 roky, pokud mají pozitivní zkušenost s onboardingem. V době, kdy se spousta firem potýká s nedostatkem talentů, je proto více než žádoucí náborový a adaptační proces opravdu vypilovat a zatraktivnit.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Léto představuje ideální čas na odpočinek a sebereflexi. Ať už plánuješ strávit dovolenou na pláži, na chalupě, v práci, nebo jen tak v klidu domova, kniha může být tvým skvělým společníkem. Projdi si náš výběr inspirativních knih, které tě budou nejen bavit, ale také ti pomohou posunout se na své cestě vpřed. Sami jsme tyto knížky četli a našli jsme v nich cenné rady a tipy, které věříme, že budou užitečné i tobě.
Hledáš způsob, jak svou kariéru a koučinkovou praxi posunout na hlavní kolej? Pak je tento článek pro tebe. Mezi naše partnery se řadí koučové, lektoři a konzultanti, jejichž cílem je stát se koučem na volné noze na plný úvazek. Často však nevědí, jak rozjet svou podnikatelskou činnost naplno kvůli svému dalšímu zaměstnání a koučinku se věnují pouze příležitostně po večerech. Nejčastějším problémem, na který narážíme, je fakt, že tito lidé sice milují to, co dělají a v rozvíjení druhých jsou opravdu dobří, nicméně neumí své dovednosti a talenty správně prodat. V tomto článku si ukážeme, jak v takové situaci pomůže TALENT KOMPAS.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.