Testy talentů: Gallup versus TALENT KOMPAS - Talent Kompas

Testy talentů: Gallup versus TALENT KOMPAS

Cesta k sebepoznání se ti na první dobrou může zdát jako nekonečná pouť. Naštěstí pro nás, a teď hlavně pro tebe, na ní existují zkratky. Talentové testy, občas nazývané také jako testy silných stránek, ti za pouhých pár desítek minut odhalí, v čem jsi výjimečný a posunou tě mílovými kroky vpřed k naplnění tvých snů a cílů. Těchto nástrojů najdeš na trhu více. Abychom ti usnadnili rozhodování, do kterého z nich investovat, odprezentujeme ti dva nejpoužívanější talentové testy v Česku.

Cesta na vrchol je kratší, než si myslíš.

CliftonStrengths

CliftonStrenghts test, do roku 2015 nesoucí název StrengthsFinder, je psychometrický nástroj spadající pod společnost Gallup. Test vynalezl americký psycholog, pedagog, výzkumník a podnikatel Don Clifton v roce 1999. Jedná se o online prostředek pro hodnocení osobnosti, který se zaměřuje na popis 34 talentů. Výsledky testu ti pomohou porozumět tvým silným stránkám a tomu, jak je můžeš využít pro dosažení svých cílů a zlepšení svého výkonu. 

Test, často nesprávně označovaný jako Gallupův, je ve světě hojně využíván nejen pro účely osobního rozvoje, ale také při hodnocení kandidátů u náborů či při interních hodnocení zaměstnanců. Díky své dlouholeté historii a obrovské základně referencí drží CliftonStrenghts až téměř monopol na trhu talentových testů a není proto divu, že ho široká veřejnost nejvíce zná. Za hlavní výhody testu tak považujeme především jeho důvěryhodnost a fakt, že si ho lze udělat hned v několika jazykových mutacích, včetně češtiny. Výsledky testu plné verze a nákupní proces ale na stránce Gallup zatím nejsou v češtině dostupné, a proto se může stát, že se laický uživatel v podrobném výkladu testu ztratí. 

Na kolik tě Gallup vyjde? 

Společnost Gallup nabízí zakoupení testu ve dvou základních tarifech. Nejlevnější varianta nese název Top 5 CliftonStrengths a stojí 445 Kč (19,99 USD). Tato verze obsahuje:

 • popis tvých pěti nejlepších talentů
 • popis způsobů, jak a kde talenty využívat a rozvíjet
 • certifkát s výpisem tvých prvních pěti talentů

Plná verze testu se pak jmenuje The CliftonStrengths® 34 Report a vychází na 1 336 Kč (59,99 USD). Tento balíček zahrnuje:

 • popis tvých pěti nejlepších talentů
 • popis způsobů, jak využít první desítků tvých talentů k dosažení úspěchu
 • popis tvých slabých míst
 • návod, jak přistupovat k talentům na 11.-34. příčce
 • vysvětlení týkající se rozdělení talentů do kategorií, včetně popisu tvé dominantní kategorie a možností, jak ji uplatnit

Test talentů TALENT KOMPAS

Test talentů TALENT KOMPAS je lokální online nástroj, který ti umožní komplexně nahlédnout do hloubky tvého potenciálu a identity. Získáš díky němu přehled o všech svých 29 talentech včetně první pětky těch klíčových, jež určují tvé předpoklady rozvíjet se, uspět a žít spokojený život. Test se kromě tvých talentů dotýká také jejich kritických míst. Odhaluje nejen to, kým jsi, ale i to, kým se ještě můžeš stát. Zvýší tvou sebedůvěru a dodá ti motivaci vydat se za svými sny a zvládnout výzvy, na které při osobním růstu narazíš. 

Test vytvořila po čtyřech letech vývoje a více než 1 200 hodinách ověřování v roce 2020 podnikatelka, lektorka, koučka a zakladatelka TALENT KOMPAS Lenka Mazalová. Při jeho tvorbě vycházela ze stovek příběhů skutečných lidí, s nimiž za svou dlouholetou praxi spolupracovala. Tento talentový test slouží obdobně jako CliftonStrengths nejen jednotlivcům pro účely osobního rozvoje, ale také firmám a institucím při zavádění talent managementu. Jeho hlavní výhoda spočívá ve srozumitelnosti, jelikož odráží místní mentalitu, způsoby vyjadřování a formulování postojů, díky čemuž přináší personalizované výstupy. Ty jsou navíc nejen vizuálně atraktivní, ale také přehledné, jasně strukturované a lidsky psané, díky čemuž ti předají praktické rady, které můžeš ihned aplikovat do svého života. Jedná se zkrátka o moderní nástroj, jehož hravost tě bude bavit. 

Na kolik tě Test talentů TALENT KOMPAS vyjde? 

Test talentů si můžeš udělat zcela zdarma. Jeho ochutnávka obsahuje: 

 • podrobný popis tvého prvního talentu 

Za 1 990 Kč poté můžeš mít plnou verzi testu zahrnující: 

 • podrobný popis všech pěti klíčových talentů, které určují tvou osobnost z pohledu potenciálu
 • kompletní seřazení všech tvých 29 talentů
 • doporučení pro tvůj další rozvoj
 • akční plán pro dosažení tvých snů a cílů, který tě pomocí koučovacích otázek dovede k odpovědím na otázku, kde a jak začít

V čem se talentové testy liší? 

Ještě před tím, než ti prozradíme rozdíly těchto dvou talentových testů, ti doporučujeme si odskočit k článku Testy talentů versus testy osobnosti, abys lépe pochopil, v čem jsou specifické. Jakmile v tom budeš mít jasno, můžeme pokračovat dál. 

Chápání talentů 

Největší rozdíl mezi zmíněnými testy spočívá v tom, jak přistupují k samotným talentům. Zatímco CliftonStrengths vnímá talenty jako něco vrozeného a tvrdí, že tvá podstata se během života již nemění, Test talentů TALENT KOMPAS pracuje s talenty jako s dynamicky se vyvíjejícím potenciálem. TALENT KOMPAS staví na paradigmatu, že my všichni jsme schopni se vědomě transformovat. Jeho výstupy ti proto ukáží, co se musíš ještě naučit a udělat pro svůj posun a vývoj. Zohledňuje navíc i vlivy prostředí, ve kterém žiješ. Přečti si více o tom, jak TALENT KOMPAS chápe talenty.

Co z toho plyne? CliftonStrengths test ti stačí si udělat jen jednou za život, jelikož tvé výsledky budou stále stejné. Test talentů TALENT KOMPAS naopak doporučujeme si po nějaké době zopakovat, abys mohl mapovat svůj pokrok. 

Výstupy 

V obou testech si postupně projdeš určitým počtem otázek, ve kterých budeš muset rozhodovat mezi dvěma tvrzeními, které spolu nesouvisí. Ve finálním výstupu pak najdeš buď u CliftonStrenghts svých 34 talentů rozdělených do čtyř kategorií – strategické myšlení, budování vztahů, vliv a provádění, anebo u Testu talentů TALENT KOMPAS svých 29 talentů ve třech kategoriích, kterými jsou intelektuální, realizační  a charakterové talenty.

Čas

Vyvolávaly v tobě školní testy s časovým limitem stres? Pak při tvém rozhodnutí možná bude hrát roli i to, že CliftonStrengths musíš stihnout vyplnit za 40 minut. Test talentů TALENT KOMPAS tě naopak při vyplňování nebude nijak časově omezovat. Můžeš ho dokonce i přerušit a vrátit se k němu později. 

Možnosti spolupráce 

Tento bod zaujme především ty, kteří podnikají v recruitmentu, talent managementu, anebo pracují jako koučové. Obě společnosti totiž nabízejí možnosti spolupráce pro partnery, kterým přináší výhody. V partnerském programu TALENT KOMPAS se nebojíme s našimi partnery podělit o provizi z prodejů a zapojit je do vymýšlení a tvorby našich nových produktů. Spolupráce s oběma firmami proto pro tebe může být skvělým krokem, jelikož rozvine nejen tebe, ale i tvůj byznys. 

Oba nástroje jsou si velmi podobné. Závěrem ti tak nemůže poradit nic jiného, než že záleží čistě na tobě, který z testů si vybereš. Ty sám musíš poznat, který je ti sympatický a který by ti mohl více vyhovovat. Ať už se nakonec rozhodneš pro kterýkoliv z nich, tak jako tak uděláš důležitý krok směrem ke svému rozvoji. A to je ostatně pro nás tím nejdůležitějším, protože věříme, že i ty DOKÁŽEŠ VÍC!

Talent Kompas - Průvodci

Test talentů může být tvým prvním krokem k naplnění potenciálu.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Manažeři a personalisté jsou v dnešní době zavalení prací. Ušetřit cenný čas jim přitom může efektivní pomocník, na kterého se mohou spolehnout. Tedy za předpokladu, že si ho dokážou správně vytrénovat.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Začátek roku bývá spojen s balancováním toho předchozího. A ať už patříš mezi ty, kteří se rádi ohlížejí, nebo hledíš naopak kupředu, faktem zůstává, že zhodnocení určité části minulosti ti může přinést spoustu užitečných poznatků a podnětů pro to kam dál.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.