5 tipů, jak efektivně využít Test talentů TALENT KOMPAS při recruitmentu - Talent Kompas

5 tipů, jak efektivně využít Test talentů TALENT KOMPAS při recruitmentu

Hledáš tipy, jak zlepšit a zefektivnit náborový proces ve firmě? Máme pro tebe nástroje a několik rad, které tobě i tvým kolegům ušetří spoustu času, energie i peněz.

Test talentů ti pomůže složit tým, který bude vyvážený a efektivní.

Sestavování konkurecenschopného týmu, jehož členi si vzájemně sednou, totiž není lehká disciplína. A proto ti ukážeme, jak pracovat s Testem talentů TALENT KOMPAS, který ti umožní komplexně nahlédnout do hloubky potenciálu člověka. Test se navíc dotýká nejen talentů kandidáta, ale i jejich kritických míst.

Přečti si, jak můžeš tento lokální nástroj využít při recruitmentu a pojistit si tak výběr správného kandidáta.

1) Nastav si jasné cíle a očekávání

Zamyslel ses někdy nad tím, kolik tvoji firmu stojí nábor nového člověka? A co když nováček skončí po 3, 6 nebo 12 měsících? Možná se to na první dobrou nezdá, ale pravda je taková, že se nábor může vyšplhat až na stovky tisíc korun. U manažerských pozic dokonce až na miliony. Počítají se totiž:

 • náklady na inzerci a marketing náborové kampaně
 • cena za diagnostické testy a programy pro onboarding
 • odměny pro headhuntigovou agenturu
 • cena za adaptační školení
 • čas lidí, kteří na náboru pracují
 • čas lidí, kteří se věnují onboardingu

Nezapomínej ale také na ušlý zisk. To jsou veškeré ušlé příležitosti, které mohla firma zrealizovat, kdyby byla daná role obsazena. 

Pokud obsazuješ do firmy specializovanější pozici (specialistu, obchodníka, management, apod.) a hledáš novou tvář například 2–3 měsíce, částka za nábor se může snadno vyšplhat i nad 300 tisíc korun. Podle Harvard Business Review se náklady nábor a onboarding jednoho zaměstnance mohou pohybovat v rozmezí 50–200 % ročního platu. A to ani nezmiňujeme, jaký dopad má situace na pokles motivace a výkonnosti v týmu, kterému dlouhodobě chybí člověk. To jsou další desítky tisíc korun.

Než začneš s náborovým procesem, je proto důležité si ujasnit, koho vlastně hledáš a koho v týmu potřebuješ. Abys pak nemusel ztrácet čas s těmi, kteří nemají ty správné talenty a dovednosti. Důležité ale je říct, že žádný talentový profil nejde označit za dobrý nebo špatný. Vždy je potřeba ho zvažovat ve vztahu k obsazovanému pracovnímu místu, k ostatním členům týmu a ve vztahu k potenciálnímu nadřízenému.

Se sestavením ideálního profilu kandidáta z pohledu talentů ti pomůžou naši průvodci, kteří znají komplexně naši metodiku a mají zkušenosti s jejím využitím v praxi. Skvělý pomocníkem může být ale i umělá inteligence, která ti dokáže položit ty správné otázky. Test talentů TALENT KOMPAS ti následně potvrdí, jestli kandidát odpovídá tvému očekávání pro danou pozici. Přečti si více o využití umělé inteligence v HR.

2) Eliminuj rizika spojená s náborovým procesem

Zajímej se o talenty uchazečů a eliminuj rizika při výběru kandidáta již zpočátku. Díky výsledkům z testu talentů zjistíš, jestli talenty uchazeče odpovídají obsazované pozici a tedy zdali je vhodným kandidátem.

Pokud najdeš průsečík mezi talenty uchazeče a svými požadavky na pracovní místo, zaměř se na to, jak má uchazeč talenty rozvinuté, tedy které jsou jeho silnými stránkami. Test talentů ti pomůže najít odpověď na otázky:

 • V jakých oblastech má uchazeč předpoklady uspět?
 • Které z těchto předpokladů lze již nyní pokládat za jeho silné stránky?
 • Které talenty bude při své náplni práce využívat a rozvíjet a jak je s tím ztotožněný?

3) Využij dynamiku talentů

Test talentů pracuje s talenty jako s dynamicky se vyvíjecím potenciálem. To znamená, že ukazuje nejen současné schopnosti kandidátů, ale také jejich potenciál pro budoucí růst a rozvoj. Tato informace je pro stavbu dlouhodobě výkonného a úspěšného týmu zcela zásadní.

Vybral jsi do finálního kola 2–3 kandidáty, kteří prošli testem talentů a přemýšlíš, který je ten pravý? Využij konzultaci s našimi certifikovanými průvodci a sázej na jistotu. Naši průvodci ti sdělí veškeré podrobnosti, ale i případná rizika plynoucí z talentového profilu kandidáta. Vysvětlí ti, jak se vzájemně ovlivňují kandidátovy klíčové talenty a do jaké míry jsou pro optimální výkon obsazovaného místa rizikové jeho poslední tři talenty. Společně pak učiníte volbu, která bude přesná, vědomá a výhodná pro budoucnost organizace.

„Nástroj TALENT KOMPAS využíváme v naší společnosti dlouhodobě jako diagnostický nástroj v oblasti talent managementu i při náborech lidí. Na jeho základě nastavujeme rozvojové plány zaměstnanců a vytváříme nové role a přerozdělování úkolů v rámci týmů tak, aby každý převážně dělal to, na co má vlohy. Díky TALENT KOMPAS nám vzrostla nejen produktivita, ale také dynamika a motivace lidí v rámci jednotlivých týmů. Pro mě osobně to znamenalo takové malé perpetum mobile vzájemného porozumění u nás.“

Vratislav Staněk, Factory manager SMC Industrial Automation CZ

4) Vybuduj rozmanitý tým

Diverzita v týmu je základním stavebním kamenem talent managementu, který vytváří inovativní prostředí a podporuje růst firmy. Ta nejlepší řešení totiž přichází s různorodými názory, a proto vždy budou produktivnější a úspěšnější týmy, které mají zastoupené všechny tři skupiny talentů:

 • intelektuální talenty – čerpají inspiraci z minulosti, podstatou je analýza, zkušenost, stabilita, konzistentnost
 • realizační talenty – čerpají inspiraci z přítomnosti, podstatou je preciznost, plánování, vnímavost
 • charakterové talenty – čerpají inspiraci z budoucnosti, podstatou je vize, empatie, růst, kreativita

Test talentů ti pomůže určit jedinečné talenty jednotlivých kandidátů a složit tým tak, aby byl vyvážený a efektivní. Ukázat si to můžeme na příkladu:

Společnost XYZ vyniká ve vytváření profesionálních webů. Její tým tvoří vášniví kodéři, grafici a personalista. Jejich weby jsou designové, skvěle funkční a klienti si je nemůžou vynachválit. Firma má potenciál být jedničkou na trhu, ale nikam se neposouvá. Personalista si je vědom toho, že potřebují novou krev. Někoho, kdo přinese to, co jakožto silně homogenní skupina s podobnými klíčovými talenty nemají. Zapojí proto test talentů do výběrového řízení a podaří se mu najít uchazeče, kteří přesně odpovídají kritériím. Různorodost týmu pak přinesla do firmy potřebnou kreativitu, která nastartovala její růst.

5) Ukaž, že ti na kandidátech záleží

Máme vysledované, že kandidáti, kteří v rámci náborového procesu projdou testem talentů, hodnotí kladně úroveň výběrového řízení. Jejich motivaci a vztah k firmě nastartuješ hned na začátku, což má pak vliv na rychlost a efektivitu jejich zapracování, kterou tak můžeš zvýšit až o 30 %

Mezi nejčastější důvody, proč lidé opouští zaměstnavatele, patří fakt, že jim firma nedá dost příležitostí se posouvat a vzdělávat. Nech uchazeče vyplnit test talentů již v rámci výběrového řízení a dej jim jasný signál, že ti na jejich rozvoji záleží. S pomocí našich průvodců pak můžeš kandidátovi předat zpětnou vazbu na jeho výsledky, čímž mu pomůžeš porozumět jeho silným stránkám a potřebám, ale zároveň posílíš svou firemní značku a ukážeš se jako zaměstnavatel, který dbá na rozvoj svých zaměstnanců. 

Pamatuj. Uchazeči si dnes vybírají zaměstnavatele. Test talentů ti pomůže zvýšit motivaci kandidátů vybrat si právě tvou firmu. Přečti si také, proč je výhodnější využít při náborech talentové testy nežli tradiční diagnostické.

Získej náskok před konkurencí a zapoj Test talentů TALENT KOMPAS do náborového procesu. S naším nástrojem budeš mít jistotu, že každý nový člen týmu přispěje k úspěchu celé vaší organizace. Napiš nám a společně probereme možnost využití testů ve tvé firmě.

Ukaž kandidátům, že ti na jejich rozvoji záleží.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Hledáš způsob, jak svou kariéru a koučinkovou praxi posunout na hlavní kolej? Pak je tento článek pro tebe. Mezi naše partnery se řadí koučové, lektoři a konzultanti, jejichž cílem je stát se koučem na volné noze na plný úvazek. Často však nevědí, jak rozjet svou podnikatelskou činnost naplno kvůli svému dalšímu zaměstnání a koučinku se věnují pouze příležitostně po večerech. Nejčastějším problémem, na který narážíme, je fakt, že tito lidé sice milují to, co dělají a v rozvíjení druhých jsou opravdu dobří, nicméně neumí své dovednosti a talenty správně prodat. V tomto článku si ukážeme, jak v takové situaci pomůže TALENT KOMPAS.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Práce v sociální sféře a v managementu neziskových organizací provází Marii celý život. Prošla si pracovní cestu, na které působila jako sociální pracovnice například v domově pro seniory nebo v azylovém domě a dostala se i k vedení několika neziskovek. Nyní spojila všechny své zkušenosti, dovednosti i talenty a vydala se na dráhu koučky, terapeutky a průvodkyně osobním rozvojem.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.