Irena Hošková: „Talent rozvíjí příležitosti. Klíčové je najít to správné prostředí.“ - Talent Kompas

Irena Hošková: „Talent rozvíjí příležitosti. Klíčové je najít to správné prostředí.“

Životní cesta každého z nás je plná zajímavých zvratů, které nám často odhalí, v čem jsme jako lidé jedineční. Právě jedinečnost člověka se stala inspirací pro Irenu Hoškovou, která o ni psala už v mladém věku básničky. Dnes pracuje jako koučka, lektorka a talentová průvodkyně TALENT KOMPAS a jedinečnost lidí ji živí. Nahlédni společně s námi do Irenina příběhu, který aniž by to kdysi věděla, směřoval celou dobu k práci s talenty a rozvoji silných stránek.

Jedinečnost člověka je pro mě nábojem, který mě žene dál.

Co se v mládí naučíš…

Už jako holka hltala Irena příběhy těch, kteří něco dokázali. Byli v něčem dobří nebo něco objevili. Bavilo ji nejen číst knížky, ale i pozorovat lidi kolem sebe a hledat v nich výjimečnost. Tuto svou fascinaci přenášela do básní, v nichž se snažila zachycovat jedinečnost okamžiku. Jak sama říká, už tehdy byla tak trochu sebekoučovací

Pokud si nyní představuješ Irenu jako tichého samotáře, který si někde v koutě psal verše, tak opak je pravdou. Většina z nás by ji popsala jako vášnivou a houževnatou ženu. Už v mládí prokázala své schopnosti vést lidi a dělat věci jinak. Dokázala také zrealizovat spoustu užitečných projektů pro svou domácí komunitu.

„Možná už z této doby mám přesvědčení, že talent rozvíjí příležitosti. Lidé by proto měli vyhledávat prostředí, ve kterém si o příležitosti mohou říct nebo k nim sami přijdou. Tehdy se bude moct rozvinout také jejich vnitřní talent.“

Irena díky své zálibě v jedinečnosti viděla spoustu lidských příběhů, které měla v plánu začít pozitivně podporovat. Nakonec ale její snaha jít na práva kvůli minulému režimu ztroskotala, a tak se dostala pracovně do dětského domova a později k pedagogice.

„Chtěla jsem podporovat rozvoj dětí, a tak jsem se snažila dívat na to, v čem byly opravdu dobré. I tyto děti mohou žít lepší život, pokud jim dáme něco, na čem mohou do budoucna stavět.“

Někdo se před zavřenými dveřmi zastaví, mě bavilo je ostatním otevírat

Snaha se ale ne vždy setkala s pochopením a často narážela na hranice systému, který nejen ji omezoval v rozletu. Sama sebe však popsala jako střelce s tahem na branku (nebo možná spíš s ostrým šípem a dobrou muškou), a proto se rozhodla, že nebude tím, kdo bude systém měnit, ale rovnou tím, kdo ho bude tvořit

„Výzvy jsou důležité, protože když atakujeme diskomfort, ukazujeme, že se nespokojíme se zajetým kolečkem a že náš potenciál se může pořád rozvíjet. Ale řeku taky nepřeskočíš najednou, když nebudeš trénovat. Musíš jít po malých krůčcích a vědět, za čím si jdeš.“

V několika národních pedagogických institucích se tak Irena postupně podílela na přípravě systému podpory nadání a propojování formálního a neformálního vzdělávání v Česku. V roce 2018 získala se svým týmem dokonce Čestné uznání Vizionář roku 2018.

„Věřím, že jedinečnost může být prokázána v oblastech, které se ve škole ani neučí. To, co získávám praxí, svým zájmem nebo studiem je ale pořád výbava pro život a musíme se tomu věnovat.“

Svůj úspěch připisuje mimo jiné tomu, že měla štěstí na lidi. Své okolí si totiž pečlivě vybírá a považuje za zásadní věnovat čas jen těm, kteří ji přináší radost, pochopení, bezpečí, klid a rozvoj. 

„Je pro mě důležité, aby mě člověk obohacoval. Jakmile z něho cítím novou inspiraci, mám z toho radost a těším se na něj.“

Pokud tě zajímá, jak takové jedince vycítit, Irena radí, aby ses zaměřil na své emoce. Vnímej, co se děje s tvým tělem a zjisti, zdali tě komunikace s vybraným člověkem zatěžuje nebo jestli ti energii dodává. 

Ztratila jsem schopnost napojit se na člověka a vnímat ho. Chtěla jsem se vrátit k lidem

Může se zdát, že si Irena splnila svůj sen tvořit systém, i přesto však po nějaké době cítila potřebu změnit kariérní směr. Vždy ji to táhlo k osobnímu rozvoji a tak poté, co se podílela na řízení Systému podpory nadání v Česku a Systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, ředitelů škol a školských zařízeních, začala se rozvíjet v nejefektivnější metodě rozvoje – koučování v Koučink akademii v Libchavách. 

Jakmile získala certifikaci od Mezinárodní federace koučů, hledala vhodný nástroj, se kterým by mohla posunout své služby na další úroveň a ukázat svým klientům, že pracuje s jejich potenciálem komplexně. Prošla proto různé osobnostní i talentové testy, až se potkala s Lenkou Mazalovou – autorkou Testu talentu TALENT KOMPAS. Ten podle Ireny splňoval to, co od hledaného nástroje očekávala.

„Věděla jsem, že TALENT KOMPAS chci mít ve svém portfoliu, protože zahrnuje také to, že silné stránky vám mohou činit také potíže. Líbí se mi, že je vývojově zaměřený, jakmile se totiž našim silným stránkám vědomě věnujeme, začnou růst a zvýší nám kvalitu života.“

Jaké talenty našla Irena ve své první pětce?

  • výkonnost
  • strategické myšlení
  • empatie
  • schopnost rozvíjet druhé
  • předvídavost

Zaujalo mě, jak TALENT KOMPAS vnímá progresivitu silných stránek

Irena se stala členem naší talentové party v roce 2021 a od té doby provází osobním růstem nejen jednotlivce, ale i instituce a pracovní týmy. Své zkušenosti ze školství uplatňuje především při práci s řediteli škol, kterým pomáhá se zaváděním potřebných změn. Provádí také screeningy talentů učitelé a samotných žáků.

Koučuje vedoucí pracovníky ve firmách, sestavuje talentové týmy, zavádí do společností talent management a pomáhá s výběrem správných kandidátů při náborech.  

„Z firem dnes utíká obrovské množství talentů. Lidé dělají aktivity, které přináší peníze, ale pokud jim umožníte věnovat se projektům, které je budou opravdu bavit, odstartujete tím jejich sílu a tvořivost. Firma pak může extrémně růst.“

Tvořivost zaměstnanců představuje podle Ireny v současnosti jednu z hlavních konkurenčních výhod, díky které se vaše společnost může posouvat dál rychleji než jiné. Stačí jen uvolnit potenciál, který se v zaměstnancích skrývá.

Irena díky své vášni v hledání a rozvoji jedinečnosti pomohla již desítkám klientů přiblížit se jejich cílům. Mezi ně se řadí i student Gymnázia na Zatlance, který stejně jako jeho spolužáci absolvoval test talentů a osobní výklad.

„Jeden student si zažil při rozboru talentů své velké wau. Nedávno jsme se náhodně potkali a řekl mi, že se mu od té doby změnil život. Týkalo se to kritického myšlení. Začal si vědomě stavět rizika, akceptovat je a hledal z nich východiska. Byl to kluk ve 2. ročníku gymnázia a já si říkala, že ano, tohle má smysl. Jeho život bude nyní plnější a může svůj čas věnovat tomu, co ho doopravdy baví. Posouvat se efektivněji a radostněji.“

Pozvi Irenu na svou osobní cestu

Přečti si také, jak najít svého kouče pro osobní rozvoj, anebo se s Irenou rovnou potkej na osobním výkladu Testu talentů TALENT KOMPAS. Ráda se stane tvým průvodcem a poradí ti, kudy vede cesta k naplnění tvých snů. Je totiž kratší, než si myslíš. 

Je mnoho motivovaných. Jen někteří se ale vydají na cestu.

ODSTARTUJ SVOU CESTU SEBEROZVOJE

I TY DOKÁŽEŠ VÍC

Hledáš způsob, jak svou kariéru a koučinkovou praxi posunout na hlavní kolej? Pak je tento článek pro tebe. Mezi naše partnery se řadí koučové, lektoři a konzultanti, jejichž cílem je stát se koučem na volné noze na plný úvazek. Často však nevědí, jak rozjet svou podnikatelskou činnost naplno kvůli svému dalšímu zaměstnání a koučinku se věnují pouze příležitostně po večerech. Nejčastějším problémem, na který narážíme, je fakt, že tito lidé sice milují to, co dělají a v rozvíjení druhých jsou opravdu dobří, nicméně neumí své dovednosti a talenty správně prodat. V tomto článku si ukážeme, jak v takové situaci pomůže TALENT KOMPAS.

ROZVÍJEJME SVÉ TALENTY SPOLEČNĚ

Náš blog a podcasty jsou plné informací, příběhů a tipů na osobnostní růst. Věříme, že dokážeš víc i ty.

*souhlasím s použitím osobních údajů

Práce v sociální sféře a v managementu neziskových organizací provází Marii celý život. Prošla si pracovní cestu, na které působila jako sociální pracovnice například v domově pro seniory nebo v azylovém domě a dostala se i k vedení několika neziskovek. Nyní spojila všechny své zkušenosti, dovednosti i talenty a vydala se na dráhu koučky, terapeutky a průvodkyně osobním rozvojem.

Mám zájem o zásoby na příští rok

Chci vytvořit nabídku na míru

Registruj se na termín

Poptávka na míru

Kontaktujte nás a rádi vám připravíme nabídku přesně dle vašich požadavků. 

SKVĚLÉ ROZHODNUTÍ

Jsme nadšení, že chceš být našim partnerem.
Díky za tvé potvrzení, nyní chvíli počkej než se s tebou spojí náš kolega, který se s tebou dohodne na dalších krocích.

Měj krásný den,
Tým TALENT KOMPAS

JSME TÝM TALENT KOMPAS

Chceš se k nám přidat? Tvoříme prostředí, kde můžeš i ty znamenat změnu v životech ostatních. Napiš nám o sobě pár informací a pošli své představení. Doporučujeme, pořádně si nastuduj naše vize a hodnoty. V týmu chceme parťáky, kteří se s námi dokážou ztotožnit.

Staň se partnerem

Rádi tě poznáme. Dej nám na sebe kontakt a domluvíme si první rande, abychom se seznámili. Věříme, že najdeme průsečíky pro společný růst.

Jak ti můžeme pomoci?

Pojďme se spojit, abychom mohli lépe poznat, jak a s čím ti můžeme pomoci. Nech nám na sebe kontakt a my se ti ozveme nazpět.